Podcast: Näin Alma tapasi Miley Cyrusin - maailmantähti vei suomalaisen kaikki biisit

Alma
Mainos
Mainos päättyy

Laulaja Alma paljastaa Tuplakääk-podcastissa, miten tapasi artisti Miley Cyruksen.

Alma oli tekemässä musiikkia Andrew Wyattin kanssa. 

Wyatt on muusikko, tuottaja ja lauluntekijä, joka on työskennellyt muun muassa Mark Ronsonin ja Lady Gagan kanssa. Tuottaja oli todennut Almalle, että heidän pitäisi tavata Mileyn kanssa. Hänestä olisi ollut siistiä, jos Alma ja Miley tekisivät yhteistyötä.

Wyatt pyysi Almaa ruotsalaislaulaja Lykke Lin juhliin niihin aikoihin, kun häneltä julkaistiin Hard rain -biisi (2018). 

Mainos
Mainos päättyy

- Sitten menin sinne, ja olin ihan paskana, koska en saanut ottaa sinne frendejä. Enkä ikinä mene mihinkään bileisiin yksin.

Alma avautuu Maria Veitolalle riitaisista väleistä kaksoissiskoonsa: ”Se oli viimeinen tikki”

Puoli tuntia juhliin saapumisen jälkeen paikalle saapui myös Miley.

- Ja sitten se huusi samantien: ALMAA! Ja minä olen, että mitä v*ttuu, sä tiedät mut, laulaja muistelee.

Podcastin juontajat Kirsikka Simberg ja Enni Koistinen kuuntelevat Alman tarinaa kiinnostuneena. Laulaja paljastaa, että he hengasivat Mileyn kanssa koko illan.

- Sillä oli sellanen iso auto ja kuljettaja. Niin hän pyysi, että mennään kuuntelemaan musaa tuonne autoon.

Mainos
Mainos päättyy

Laulaja Alma muutti ulkonäköään dramaattisesti - tavaramerkille kenkää!

Alma soitti autossa Mileylle Slide Away -kappaleen demoversion, josta Miley piti kovasti. Illan mittaan Alma soitti muitakin tekeillään olleelle albumilleen rustaamiaan biisejä maailmantähdelle. Lopulta Miley halusi niistä jokaisen itselleen.

- Se tuumasi, että haluun tämän, mä haluun tämän… Soitin managereille seuraavana päivänä, että Miley haluu kaikki mun biisit.

Alma antoi tekemänsä kappaleita Mileylle, jota hän on ihaillut vuosia. Seuraavana päivänä kaksikko astelikin jo studioon.

Nyt he eivät ole tavanneet koronan vuoksi pariin vuoteen.

Tältä Alma näyttää nyt - tuoreet kuvat

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan