Podcast: Henna Kalinainen paljastaa, mihin käyttäisi Farmi -ohjelman voittorahat - heittää kuitin Iida Vainiolle

Henna toteaa välttelevansä spoilereita siihen asti, kunnes ohjelma tulee televisiosta.
Suositun Farmi Suomi -realityohjelman kuvaukset alkoivat tällä viikolla. Uudella kaudella nähdään muun muassa Henna Kalinainen.
Henna kertoo tuoreessa Mamma Mia -podcastin jaksossa, miltä ohjelman kuvauksiin lähteminen tuntuu. Hän huomauttaa, että formaatti poikkeaa varsin paljon projekteista, joihin hän on aiemmin osallistunut. Henna on nähty vuosien varrella muun muassa Viidakon tähtösissä sekä Maatilan prinsessat -ohjelmassa.
– Tuntuu helpottavalta, ettei tässä ohjelmassa tarvita "kohu-Hennaa." Esimerkiksi Maatilan prinsessat oli sellaista kissatappelua, kun Farmi taas on koko perheen ohjelma, Henna muotoilee.

Hennan juontajapari Vilma Karjalainen epäilee, että myös farmilla saattaa riittää draamaa. Hän viitaa edellisellä kaudella hätkähdyttäneeseen romanssiin Iida Vainion ja Archie Cruzin välillä. Henna kertookin jaksossa päättäneensä oppia kohuparin virheistä.
Iidan ja Archien tippuminen ohjelmasta paljastui ennenaikaisesti, kun pariskunnalla oli hankaluuksia peitellä tuoretta rakkauttaan. Henna toteaa tekevänsä kaikkensa, ettei hänen mahdollinen putoamisensa paljastuisi katsojille etukäteen.
– Haluan pitää sopimuksesta kiinni ja toimia formaattia kunnioittaen. En siis työskentele näkyvästi, vaikka tippuisinkin aikaisessa vaiheessa, hän kertoo suunnitelmistaan.
Vaikka Farmin osallistujat ovat julkisuudesta tuttuja, eivät he kisaile pelkästä maineesta. Voittaja saa itselleen mukavat 30 tuhatta euroa. Henna tietää jo, mihin voittopotin käyttäisi.
– Kuittaisin ulosottovelkani. Olen kärsinyt niistä koko aikuisikäni, hän sanoo.