
Perintöprinsessa Adelaide Botty van den Bruele avautuu kiusaamisesta: ”En haluaisi kenenkään joutuvan kohtaamaan samoja asioita”
Miss Suomi -kilpailuissa toiseksi perintöprinsessaksi valittu Adelaide ”Adele” Botty van den Bruele, 26, poseeraa Seiskalle eteerisesti asuntonsa ikkunalaudalla. Tasoille on sijoiteltu upeita luksuslaukkuja, sillä Adelella on yritys, joka myy niitä käytettynä.
Tyylikkään ulkokuoren alla on ihminen, jolla on melkoinen elämäntarina kerrottavanaan.
Adele syntyi Pohjois-Savossa Sonkajärvellä, mutta perhe muutti pian Floridaan.
– Se oli kultaista aikaa. Äiti oli töissä ja isä kotona. Aloin soittaa viulua jo neljävuotiaana ja tanssin balettia.
Kun Adele oli neljännellä luokalla, perhe palasi aiemmin suunnittelemastaan poiketen takaisin Suomeen ja kotikonnuille Herralan kartanoon Sonkajärvelle. He kunnostivat ”Club Herralan” uuteen uskoon, ja Adele sisaruksineen kävi koulua.
– Olisimme silti halunneet jäädä veljeni kanssa Jenkkeihin. Kaikki ystävämme olivat siellä. Tilanne oli pakko hyväksyä, mutta olihan se kulttuurishokki.

Tuore missikolmikko paljastaa, miten juhlailta eteni finaalilähetyksen jälkeen - "Tilasin kebabia!"
Adelen oli vaikeaa sopeutua, sillä hän ei puhunut suomea juuri lainkaan. Häntä myös kiusattiin belgialaiseen ruhtinassukuun kuuluvalta paroni-isältä peräisin olevan nimensä vuoksi.

– Suomea kuitenkin opin nopeasti, ja jo kuudennella puhuin tosi sujuvasti. Sonkajärvellä meitä silti haukuttiin maahanmuuttajiksi, ja monikulttuurista taustaamme arvosteltiin. Minua pidettiin koko ajan ulkopuolisena. Yläkoulussa minulla ei ollut kavereita ja koin yksinäisyyttä. Sukunimestäni väännettiin haukkumanimiä.
Kiusaamiseen ei yläkoulussa puututtu, mikä jätti Adeleen jälkensä. Hänestä tuli ujo, ja itseluottamus kärsi. Kului vuosia, ennen kuin Adele tuli sinuiksi itsensä kanssa.
– Toivon, että koulukiusaamiseen nykyisin puututtaisiin aktiivisemmin. En haluaisi kenenkään joutuvan kohtaamaan samoja asioita.
Tilaa Seiska tästä!
Oletko jo tilaaja? Lue tuoreimman Seiskan digilehti lomakkeella.