Paavo Väyrysen Viron-bisneksissä hyvin noloja yksityiskohtia: Osti hotellin Pärnusta roisiin ylihintaan!

Seiska kertoi lokakuussa veteraanipoliitikko Paavo Väyrysen, 71, Viron-hotellibisneksistä, jotka eivät anna mairittelevaa kuvaa hänen taloustaidoistaan.
Paavo osti syksyllä 2015 Pärnusta entisen kesähotellin Inge Villan. Hotellinsa pyörittämistä varten hän perusti Viroon yrityksen Vuokko & Paavo, jonka osakepääomaksi merkittiin 2 500 euroa. Paavo on firman hallituksen ainoa jäsen.
Hotellibisnes pahasti kuralla – nyt puhuu Paavo Väyrynen: Koko kylpylähotelli painettiin vuokralle!
Kalliilla ostettu, vain reilun kymmenen huoneen hotelli tuottaa Virossa julkaistun tilinpäätöksen mukaan vain murusia.
Syksyllä 2015 Suomen lehdissä arvuuteltiin Paavon Inge Villasta maksamaa hintaa, sillä Paavo ei suostunut sitä paljastamaan. Tuoreesta tilinpäätöksestä selviää, että Vuokko & Paavo on ottanut velkaa peräti 480 000 euroa hotellin hankintaan.
Hotelli oli vuonna 2015 myynnissä 550 000 eurolla, mitä Pärnussa pidettiin erittäin kalliina. Paavon hotellikauppa olikin vuoden suurimpia kiinteistökauppoja Pärnussa. Vaikka hän on onnistunut tinkimään hinnasta, on kauppasumma hurjasti yli paikallisen hintatason.
Lue lisää Paavo Väyrysen hotellibisneksestä torstaina ilmestyneestä Seiskasta!