Ota tästä resepti talteen! Huippukokki Akseli Herlevi valmisti Seiskalle "Herlevin hyvän" pääsiäisburgerin - "Tää on ihan rajun maukas!"

Akseli Herlevi
Mainos
Mainos päättyy

Jos pääsiäisenä pashat ja mämmit alkavat pursuta korvista, on aika jysäyttää pöytään jotain ihan muuta. Esimerkiksi viiden tähden pääsiäisburgeri!

– Harvemmin sitä tulee enää tehtyä perinteisiä pääsiäis- tai jouluruokia. Sitä paitsi burgereita on helppo tehdä kotona kaveriporukalla, Akseli Herlevi huomauttaa.

Hän tietää mistä puhuu. TopChef-voittaja pyörittää suosittuja Naughty Brgr-ravintoloitaan eikä hellitä purilaisesta pääsiäisenäkään.

– Itse tykkään siitä, että purressa vähän valuu suupielistä: siellä saa olla majoneesia, rasvaa, salaattia, mäiskettä ja mässyä. Jolleivat kastikkeet valu rinnuksille tai sormille, burgeri on liian kuiva!

– Mmmmmh... Vaikka itse sanonkin, niin onhan tää nyt rajun maukas! Ihan Herlevin hyvä, hän naureskelee.

Mainos
Mainos päättyy

Hyvät naiset ja herrat, tässä se nyt on: Akseli Herlevin pääsiäisburgeri! Nyt resepti talteen ja pannu kuumaksi!

Tältä näyttävät Akseli Herlevin 'Herlevin hyvät' juustokuminajogurttimajoneesilla höystetyt karitsanpihviburgerit.
Tältä näyttävät Akseli Herlevin "Herlevin hyvät" juustokuminajogurttimajoneesilla höystetyt karitsanpihviburgerit.

Valmistusaika 30 min
Vaikeustaso: Puolihelppo

Resepti 4:lle

Ainekset:

4 kpl Vaasan The BRGR -sämpylöitä
600 g karitsan jauhelihaa
100 g fetajuustoa
1 sitruuna
2 rkl keltaisia rusinoita (tavallisetkin käy, jos ei löydy muita)
1/2 puntti tuoretta lehtipersiljaa, hienonnettuna
1/2 puntti tuoretta korianteria, hienonnettuna
2 dl rucolaa
2 pientä tai keskikokoista tomaattia
1 punasipuli, kuorittuna
1 dl majoneesia
1 dl turkkilaista jogurttia
1 rkl jauhettua juustokuminaa
1 valkosipulin kynsi, kuorittuna
2 rkl punaviinietikkaa
1 rkl oliiviöljyä
1rkl juoksevaa hunajaa
Suolaa ja pippuria

Valmistus:

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Ota tästä resepti talteen! Huippukokki Akseli Herlevi valmisti Seiskalle "Herlevin hyvän" pääsiäisburgerin - "Tää on ihan rajun maukas!"