Oravanraatoja vegaanitapahtumassa järsineet miehet saivat sakot: "Teko aiheutti merkittävää ahdinkoa kansalaisille"

Mainos
Mainos päättyy

29-vuotias Gatis Lagzdins ja 22-vuotias Deonisy Khlebnikov häiriköivät keväällä vegaanitapahtumaa Lontoossa ja pääsivät otsikoihin. Miehet ilmaantuivat "ituhippien" keskelle järsimään kahta oravanraatoa. Nyt miehet on tuomittu älyttömyydestään sakkoihin. 

Lagzdins ja Khlebnikov kertoivat oikeudessa, että tempauksen tarkoituksena oli lisätä tietoisuutta vegaanisen ruokavalion väitetyistä vaaroista.

- Heidän ennalta harkittu tekonsa aiheutti merkittävää ahdinkoa kansalaisille, mukaan lukien lapsille, totesi syyttäjä Natalie Clines Fox Newsin mukaan.

Lagzdins järjestänyt vastaavia ​​mielenilmauksia myös aiemmin. Brightonin VegFestissä mies yritti syödä sian pään ja Amsterdamissa järjestetyillä vegaanifestivaaleilla hän esiintyi verisen vasikansydämen kanssa.

Lähde: Fox News

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan