Oho! Meeri Koutaniemi teki mittavan ostoksen

Meeri sijoittaa Suomen luontoon.
Valokuvaaja Meeri Koutaniemi, 35, paljastaa tehneensä varsin äveriään ostoksen.
Meeri Koutaniemi tyrmäävänä rannalla: "Upea nainen, upea kuva!"
Meeri kertoo ostaneensa hurjat viisi hehtaaria metsää. Mistään halvimmasta päästä ostos ei ole, sillä koko maassa metsämaan ostohinnan on arvioitu olevan noin 2-3 tuhatta euroa hehtaarilta.
Meeri oli tehnyt ostoksensa kotikonnuillaan Kuusamossa.
- Hankin tällä viikolla viis hehtaaria lisää kuusamolaista mettää. Näin voin olla varma, ettei näitä rakkaita naavaisia lapsuudenmetsiä kaadeta omana elinaikana, hän kertoo.
Meeri Koutaniemi ja Sami Yaffa romanttisissa tunnelmissa: "Ei ole ikinä ollut näin antelias loma"
Metsäkaupoilla Meeri intoutui muistelemaan lapsuutensa metsäreissuja.
- Niin kauan kuin muistan, oon aina etsinyt metsissä kulkiessani naavaa tai luppoa. Lapsena niistä tehtiin aina tämmöset viikset. Vieläkin metsässä ollessa lainaan yhtä roikkuvaa suikaletta ja laitan sen nenän ja suun väliin viiksiksi. Vain sillä tavalla voi tuntea sen karheuden ja haistaa sitä kunnolla. Naava ja luppo tuoksuu tunkkaselta ja vähän liian rajulta, mutta jotenkin silti oudon hyvältä, Meeri mietiskelee.
Valokuvaajakaunotar on varsin perillä metsämaistaan, ja osaakin kertoa pientä nippelitietoa.
- Naava ja luppo on jäkäliä, tarkemmin sanottuna sienten ja levien yhteenliittymiä, jotka kertovat ympäröivästä puhtaasta ilmasta. Ne eivät varasta puun ravinteita eivätkä vettä, vaan saavat kaiken tarvitsemansa ilmasta. Niitä on Suomen metsät täynnä, Meeri opastaa.
Meeri on naimisissa muusikko Sami Yaffan kanssa. Pari avioutui vuonna 2017.
Meerin kesäloma on sujunut varsin leppoisissa merkeissä, mutta kommelluksilta ei ole vältytty. Kaunotar kertoi kesän alussa kadottaneensa neljä pankkikorttia ja lähes polttaneensa asuntonsa.