No nyt! Remun ökykiesi on kaupan

Rock-päällikkö Remun entisessä Volvossa on italialaisten suunnittelema sisustus.
Remu Aaltosen entinen luksusauto ilmestyi myyntiin kantahämäläiseen huutokauppataloon. Vuoden 1980 Volvossa on mittarissa 280 000 kilometriä.
Auton laatuun ja 45 vuoden ikään nähden maantietä sillä on nielty melko vähän. Osaltaan sitä selittää, että nykyään Volvo on museorekisterissä.
Remu ei ollut auton ensimmäinen omistaja. Hän osti Volvo 262 C Bertonen vasta 1989 ja luopui erikoismenopelistään kaksi vuotta myöhemmin. Tuolla välillä auto on Remulta itseltään varmistetun tiedon mukaan ollut Hurriganesin keikka-auto, ja sillä oli lempinimikin, Prinsessa.
Huutokauppakeskus Turengin myynti-ilmoituksen mukaan Volvon nettihuutokauppa päättyy ensi viikon lopussa, 30.3. sunnuntain viimeiseen minuuttiin.

"Remu on päällikkö"
Netissä huutokauppaa tekevä Turengin huutokauppakeskuksen meklari Petri Vuorinen kertoo, ettei heillä nyt myynnissä oleva julkkiksen omistama auto ole aivan harvinaisuus. Tovi sitten myytiin Jope Ruonansuun kisa-auto, ja aikaisemmin kaupan on ollut myös "presidentillinen auto".
– Siitä oli sovittu perikunnan kanssa, että ostaja saa tietää auton edellisen omistajan, mutta muuten ei haluttu tuoda julki, että presidentti-instituutiosta myytäisiin jotain, Petri kertoo.
Ja ei, hän ei suostu paljastamaan jälkeenpäinkään kuka tai milloin elänyt presidentti auton oli omistanut.
– Remu on kyllä aikamoinen päällikkö, että hänelle kuulunut auto voi saada hintaan lisää Autokeräilijällekin se on arvokasta, se on yksi tarina lisää auton historiassa.
Remun tarinat
Petri kuitenkin muistuttaa, Että italialaisen Bertonen suunnittelema ylellinen sisustus ja italiassa käsityönä kokoonpantu auto on itsessäänkin keräilykappale.

– Julkkiksen omistamana esineet saavat lisäarvoa vaihtelevasti. Meillä oli Irwinin revennyt nahkainen hapsutakki myynnissä, ja se meni muistaakseni 3 000–4 000 eurolla. Sitä voi verrata siihen, että oma repaleinen nahkatakki ei saisi yhtään huutoa, Petri nauraa.
Hän on itse keskustellut autosta Remun kanssa, ja kunnolliset dokumentit ja tarinat löytyvät. Myös työskentely Remun kanssa on ollut mieluisaa.
– Hän on nyt Espanjassa. Hän ilmoitti, että "Kun palaan suomeen, vihellän heti pilliin, kun lentokone on Seutulassa. Tulet sitten hakemaan mut!"