Näyttelijä Sinikka Sokka, 73, vastaa sutinauteluihin: "Yksiselitteisesti..."

Sinikka Sokka, 73, tyrmää miessutinat heti alkuunsa.
– Yksiselitteisesti ei ole ollut mitään, eikä siitä sen enempää. Miehet eivät ole olennainen asia elämässäni, Sinikka sanoo.
Kaksilahkeisten sijaan hän keskittyy antaumuksella töihinsä. Niitä riittää, vaikka Sinikka on virallisesti eläkkeellä.
Näyttelemistä hän ei aio jättää niin kauan, kuin terveyttä ja virtaa riittää.
– Työ on minulle tärkeää. Olen aina ollut hyvin työorientoitunut. Näytteleminen on merkityksellistä, mielekästä, ihanaa ja inspiroivaa.

22 vuoden parisuhde ohi! Sinikka Sokka ja Alpo Suhonen erosivat - "Olemme edelleen hyviä ystäviä"
Syksystä saakka Sinikka on tähdittänyt Helsingin Kaupunginteatterissa Niin kuin taivaassa -musikaalia. Rupeama on fyysisesti rankka yli seitsemänkymppiselle. Sinikan pelastus on hyvä yleiskunto ja palava into.
– Välillä kun vinolla lavalla vedetään, niin selkään ottaa. Mutta sitä ei lasketa vaivaksi, kun kaikilla nuorillakin on sama homma. Nämä ovat normijuttuja kaikille kehoaan paljon työssään käyttäville.
Viime vuoden lopulla Sinikalla alkoivat Anastasia-musikaalin harjoitukset Tampereen Teatterissa.

– Ihanaa, kun pyydetään kaikkialle. Minulla on ollut tosi mieluisia töitä. Pullat niin hyvin uunissa, etten oikein kehtaa sanoakaan.
Tammikuussa C Morella alkaa Kämppikset-sarja, joka kertoo kolmen sukupolven kimppakämppäasumisesta. Mukana on Sinikan lisäksi monta konkarinäyttelijää, muun muassa Eeva Litmanen, Ulla Tapaninen ja Marja Packalén.

– Kämppiksissä on hauska käsikirjoitus ja uudentyyppinen kattaus. Mukana on monta ikäihmistä ja tuttuja kollegoja.