Näyttelijä Hannu-Pekka Björkman hämäsi turisteja M/S Romanticin rooliasussa – ”Ohjasin heidät yökerhoon!”

Pitkän linjan näyttelijä Hannu-Pekka Björkman, 50, on viihdyttänyt tämän kevään kulttisarjassa M/S Romanticissa yltiöpedanttisen risteilyisännän Jocken roolissa.
Sarja nousi hetkessä ilmiöksi, ja sen suosio yllätti jopa näyttelijänkin.
– Eihän työtä tehdessään osaa aavistaa, minkälaisen suosion sarja voi saavuttaa.
Tähtinäyttelijä Hannu-Pekka Björkman iski kauniin brunetin – vuosien salasuhde entiseen alaiseen!
Sarjan nerokkaasti käsikirjoitetut roolihahmot ovat saaneet myös laajalti suitsutusta. Erityisesti sosiaalisessa mediassa on pohdittu, kuinka sarjan jokainen roolihahmo on sellainen, jonka on joskus itse nähnyt esimerkiksi risteilyllä.
Hannu-Pekan roolihahmo Jocke on karannut isyyslomaltaan takaisin töihin, sillä hän uskoo, ettei kukaan muu osaa hoitaa hänen tehtäviään.
– Olen tavannut itsekin Jocken kaltaisia ihmisiä, onneksi en pysty yhtään sellaista kuitenkaan nimeämään, hän nauraa.

– Ärsyttävintä hänessä on se, että hänen mielestään muut tekevät kaiken väärin ja vain hän oikein, Hannu-Pekka jatkaa.
Tässä on tähtinäyttelijä Hannu-Pekka Björkmanin salarakas – kuvat! ”Öitä on vietetty yhdessä”

Sarjan tapahtumat sijoittuvat ruotsinlaivalle, joten on luonnollista, että se myös kuvataan siellä. Osa kohtauksista on kuvattu puolestaan studiossa.
Sarjaa kuvattiin yleensä maanantaisin ja tiistaisin, kun laivalla oli hiljaisinta.
– En erottunut risteilyisännän rooliasullani laivan työntekijöistä, joten erityisesti aasialaiset ja venäläiset tuli kysymään minulta neuvoja. Eräänkin kerran ohjasin heidät laivan yökerhoon, sillä se oli helpompaa kuin että olisin alkanut selittää, että meillä on kuvaukset kesken.
Hannu-Pekka tähdittää yhtä pääroolia 1950-luvulle sijoittuvassa Nyrkki-vakoojatrillerissä, joka tulee Elisa Viihteeseen ensi syksynä.
Kuvaukset ovat paraikaa käynnissä, ja miehen kevät onkin kiireinen. Sen vastapainoksi hän aikoo nauttia kesästä täysin rinnoin.
– Viime vuonna pidin koko kesän vapaata, ja aion pyrkiä siihen myös tänä kesänä.