Nanna Karalahti ökylomastaan: "Tykkään kauniista vaatteista ja tavaroista" – taustalla kuitenkin toinen puoli

Mikä tekee hyvinvointivalmentajan onnelliseksi?
Hyvinvointivalmentaja Nanna Karalahti, 36, kertoo Pariisin-matkastaan ja yleisesti matkustelutavoistaan.
Nanna Karalahti on päivitellyt tunnelmiaan somekanavallaan Pariisista. Sometarinoissaan hän vietti aikaa ravintoloissa ja luksuskaupoissa ykköset päällään. Ranskassa lomaillut Nanna päätti samalla myös vastailla seuraajiensa kysymyksiin, mutta lopulta päätti vastata yhteen ostoksiin liittyvään kysymykseen perusteellisesti.
– Joku teistä ihanista seuraajista laittoi viestiä ja kysyi onko meidän Pariisin reissu pelkkää luksusta. Siitä sain idean kirjottaa kokonaisen päivityksen, koska tätä samaa aihetta puhuttiin ystäväni Pian kanssa reissussa, Nanna aloitti Intagramissa.
Huoliteltu Nanna myöntää pitävänsä prameista asioista ja jopa luksuksesta.
– Mä tykkään hyvistä hotelleista, mä tykkään kauniista vaatteista ja tavaroista. Ihailen vanhoja rakennuksia ja rakastan energioita ja erilaisia fiboja, mitä kahviloissa esimerkiksi on.
"Kaunein asia maan päällä..."
Yrittäjä haluaa kuitenkin myös painottaa, ettei pelkästään leveä elämäntyyli tuo onnea.
– Samaan hengenvetoon kuitenkin pystyn toteamaan, että rakastan luonnon kauneutta. Rakastan Lappia, lähimetsää, Kreikan rantoja, merta, järviä, puita, vuoria. Ne ovat toiseksi kauniimpia asioita maailmassa. Kaunein asia maan päällä on iloisen ihmisen olemus.
Nannan somekanavalla on nähty hienostoelämän lisäksi myös erähenkeä ja tavallista arkea.
– Jos mun pitäisi päättää, että lähdenkö luxuslomalle Pariisiin vai lähdenkö Norjan vuonoille telttailemaan upean ihmisen kanssa, valinta olisi super helppo. Se olisi ehdottomasti Norjaan. Syy on siinä, että siellä olen itse aidoimmillani. Vaikka mua kiinnostaa eri maat, erilaiset kulttuurit, ihmiset, niin omimmillani olen luonnossa. Välillä on kuitenkin ihana ”hemmotella” itseäni, elää pari päivää pois pyykkivuorista, kuluneista verkkareista ja arjen hälinästä viiden tähden hotellissa ja saada täydellistä palvelua. Mutta pitkäkestoisesti se ei tuo tyydytystä elämääni enkä ikinä jaksaisi vaan pyöriä hotelleissa ja shoppailla. Jos sen tekee kerran vuodessa pari päivää niin silloin se on kyllä kivaa. Koen, että se on ansaittua arjen panostuksesta, mutta ei kuitenkaan egoistisista syistä tarpeellista.
Vuonna 2022 Nanna tienasi ansiotuloja vaikuttavat 180 449 euroa.
– Totean loppuun, että elämän suurinta luksusta ovat mielenrauha, laadukkaat ihmissuhteet ja hyvinvointi. Juon mä sitten 30€ roseeta pariisilaisessa hotellibaarissa tai Saana-tunturilla pakurikahvia lootusasennossa, mikään ei tunnu hyvältä ilman edellämainittuja.
Nannalla on ex-jääkiekkoilija Jere Karalahden, 49, kanssa kolme lasta.