Näkökulma: Ensitreffit alttarilla -Matin käytös saa vereni kiehumaan

Näkökulma: Ensitreffit alttarilla -Matin käytös saa vereni kiehumaan

Matti ja Pauliina ovat edenneet suhteessaan nopeasti. Se on harvemmin hyvä merkki.

Mainos
Mainos päättyy

Ensitreffit alttarilla -ohjelmasta löytyy lähes joka tuotantokaudella pari, joka ihastuu häissään ikihyviksi, rakkautta riittää ja läheisyys toimii. Lopulta alkuhuuma kuitenkin hiipuu ja rakastavaiset löytävät toisistaan jopa raivostuttavia puolia.

Tällä kaudella erityisesti Matin ja Pauliinan tarina on noudattanut tätä tuttua kaavaa.

Matin ja Pauliinan häät herättivät katsojissa monenlaista hilpeyttä. Tuoreella avioparilla oli niin sanotusti naimanaamat eli he muistuttivat kasvojen piirteiltään huomattavasti toisiaan. Kaiken kukkuraksi kaksikon äidit olivat kuin samasta puusta veistettyjä.

Häissä kävi ilmi myös se, että pariskunta viehättyi toisistaan erityisellä tavalla. Ihanaa!

Mainos
Mainos päättyy

Ensitreffit alttarilla: Matti ilmoittaa tekevänsä suhteessa ison siirron – Pauliina hämmentyy

Häämatkalla auvoinen tunnelma jatkui ja kaksikko kiintyi toisiinsa entisestään. Ensimmäiset punaiset liput liehuivat kuitenkin pian sen jälkeen, kun Matti ja Pauliina suuntasivat Pauliinan kotikonnuille pohjoiseen.

- Ajattelin, että voisin tänään siirtää kirjat Ouluun, Matti ilmoitti Pauliinalle hänen ystäviensä kuullen.

Pauliinan ilme kertoi, ettei pariskunta ollut ehtinyt vielä keskustelemaan aiheesta kahden kesken.

Katsojana Matin käytös sai vereni kiehahtamaan. Näin isoista siirroista on juteltava ensin puolison kanssa. Kaiken lisäksi kaksikko on tuntenut toisensa vasta noin parin viikon ajan. Jarrua!

Ensitreffit-Pauliina paljastaa puolisostaan yllättävän seikan: ”Sitä ehkä ärsyttää jotkut asiat mitä teen”

Iloisia kippistelyjä seurasi Matin muuttoyllätys, joka sai Pauliinan valahtamaan valkoiseksi.
Iloisia kippistelyjä seurasi Matin muuttoyllätys, joka sai Pauliinan valahtamaan valkoiseksi.
Mainos
Mainos päättyy

Jos on vähääkään perillä ihmismielestä ja parisuhteiden kulusta, ymmärtää, että perusteellinen tutustuminen toiseen ennen isoja päätöksiä on vähintäänkin suotavaa.

Ohjelmassa tosin avioidutaan sokkona tuntemattoman henkilön kanssa, joten ehkä yhteenmuuton voisi kuvitella olevan pienin paha kaiken kiitämisen keskellä.

Uusimmissa jaksoissa Matti ja Pauliina ovat löytäneet toisistaan merkittävän samankaltaisuuden. Kumpikaan ei osaa tehdä päätöksiä arkisten asioiden suhteen. Mattia tämä ei tunnu vaivaavan liikaa, mutta Pauliina ärsyyntyy, kun Matti ei ota ohjia käsiinsä.

Ensitreffit-Pauliina ahdistuu Matin kanssa: ”Ei saatana, nyt ihan oikeasti”

Matin probleemana onkin juuri se, että hän liihottaa vaaleanpunaiset lasit silmillään Ouluun asumaan vaikka hänen työpaikkansa sijaitsee Helsingissä. Tavallisessa arjessa Matti ei kuitenkaan osaa olla kultansa tukena, joka tarvitsee selvästi itsevarmaa ja tilannetajuista miestä rinnalleen.

Vaikka kyse onkin katsojien silmissä viihteestä, olisi ollut mukava huomata, että pariskunnilla olisi kyky edetä suhteissaan hitaasti, mutta varmasti.

Ihastuminen on ihanaa ja toisen seurasta on mahdollista nauttia myös ilman konkreettisia siirtoja ja päivämääriä. 

Mainos
Mainos päättyy

Hötkyily nimittäin harvoin päättyy onnellisesti.

Kirjoittaja on Seiskan toimittaja.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan