Näin 13 vuotta vanhemman valmentajansa kanssa kihlautunut Eeva Kantomäki avaa takavuosien suhdetta: ”Koin, että olin jo aika itsenäinen…”
Seiskan selvitysten mukaan Nakkilassa syttyi 1990-luvulla skandaalinkäryinen urheilupiireihin liittyvä romanssi. Osapuolina olivat Suomen Urheiluliiton nykyinen toimitusjohtaja Harri Aalto, 56, ja saman liiton nykyinen valmennuspäällikkö Eeva Kantomäki, 43.
Seiskan selvityksen mukaan Aalto ryhtyi Kantomäen valmentajaksi 1992. Kantomäki oli tuolloin 13- ja Aalto 26-vuotias. Valmennussuhde kesti vuoteen 2000 asti. He kihlautuivat 31.12.2000 mutta erosivat 2002. Aallolla ja Kantomäellä on tiettävästi yhä hyvät välit.
Ex-kihlaparia yhdistää myös sama työpaikka, sillä Kantomäki nimitettiin vuonna 2019 Suomen Urheiluliiton valmennuspäälliköksi. Harri Aalto puolestaan nimitettiin SUL:n toimitusjohtajaksi vuonna 2017.
Seiska tavoitti sekä Eevan että Harrin, ja molemmat painottavat pontevasti, että seurustelusuhde alkoi vasta Eevan ollessa noin 16-vuotias.
Eeva Kantomäki, minkä ikäinen olit, kun aloit seurustella Harrin kanssa?
– En ollut vielä täyttänyt 17, että varmaan olin 16-vuotias.
Lähteiden mukaan olisit ollut jopa nuorempi?
– Ei pidä paikkaansa. En seurustellut sen ikäisenä vielä kenenkään kanssa.
Miten näin jälkikäteen ajattelet isosta ikäerostanne? Olit kuitenkin vasta ihan teinityttö, kun Harri taas oli aikuinen?
– Niin olin nuori joo toki… Muutin jo 16-vuotiaana pois kotoa, ja itsenäistyin varhain. Koin, että olin jo aika itsenäinen, ja vanhempanikin tiesivät suhteesta ja siitä keskusteltiin. Se oli heillekin ihan ok.
Isäsi kertoi, että olit 15 seurustelun alkaessa…
– No ei se… Ei se pidä paikkaansa. Isä on jo aika iäkäs, joten voi olla hankala muistaa.
Mitä ajattelet tänä päivänä siitä, jos kolmekymppinen mies ryhtyy 16-vuotiaan tytön kanssa seurustelemaan?
– No, en tiedä haluanko tätä laajemmin kommentoida kuin omalta osaltani, mutta totta kai se herättää kysymyksiä. Totta kai ikäero on iso, ei sitä voi kieltää.