Muistatko Idolsista tutun Ilpo Kaikkosen? Tältä hän näyttää nykyään – viihtyy erakkona

Muistatko Idolsista tutun Ilpo Kaikkosen? Tältä hän näyttää nykyään – viihtyy erakkona

Julkisuudesta kadonnut muusikko Ilpo Kaikkonen paljastaa Seiskalle uusista kuvioistaan.

Mainos
Mainos päättyy

Suomen Idols -laulukilpailusta koko kansan tietouteen vuonna 2011 noussut Ilpo Kaikkonen, 35, paljastaa Seiskalle elävänsä nykyään erakkoelämää.

Ilpo Kaikkonen asuu Lahdessa pitkäaikaisen avopuolisonsa kanssa. Nykyisin mies keikkailee leipätyökseen, mutta viihtyy erinomaisesti myös omissa oloissaan. Omien sanojensa mukaan jopa erakkona.

– Vietän paljon aikaa omissa oloissani. Luonto on itselleni supertärkeä juttu ja käytänkin paljon aikaa hiihtäen, pyöräillen ja juosten, Ilpo kuvailee nykyistä elämäänsä Seiskalle.

Sosiaalista mediaa hän harvemmin päivittelee. Välillä Ilpo kirjoittelee omaa uutta musiikkia ja studioonkin olisi tarkoitus mennä lähitulevaisuudessa äänittämään.

– Pidän melodisesta musiikista eli sellaista iskelmää ja poppia, jopa folk ja country- vivahteista, hän kuvailee nykyistä musiikkisuuntaansa.

Mainos
Mainos päättyy

Yleisölle esiintyminen kuitenkin sytyttää joka kerta.

– Parasta ikinä, kun pääsee laulamaan ja soittamaan yleisön eteen. Ei ole väliä, onko yleisössä kaksi vai kaksisataa ihmistä.

Idols-vuodet kaukainen muisto

Ilpo kertoo suoraan, että toivoisi ihmisten näkevän ja kuulevan hänen nykyistä meininkiään enemmän.

– En osannut laulaa silloin juurikaan tai soittaa edes kitaraa, hän naureskelee Idols-vuodestaan ja lisää:

Mainos
Mainos päättyy

– Olen nykyään parempi versio itsestäni. Kyllä se vain niin on, että itseään pitääkin kehittää koko ajan paremmaksi.

Samalla Ilpo kertoo, että vaikka Idols-aika oli jännää, uutta ja upeata aikaa, ei hän sitä juurikaan muistele saatikka muista.

– Sieltä jäi jotain hyviä asioita ja jotain vähemmän hyviä asioita.

Ilpo nousi koko kansan tietouteen osallistuttuaan Idols-laulukilpailuun vuonna 2011.
Ilpo nousi koko kansan tietouteen osallistuttuaan Idols-laulukilpailuun vuonna 2011.

Erikoinen sivubisnes

Vaikka Ilpon päätyö on keikkailu, hänet saattaa nähdä myös hiihtoladun varressa työpuuhissa. Intohimo hiihtoon yhdisti hänet toisen suksihemmon kanssa. Esa Virosen perustama suksikauppa tarjosi hienot puitteet yhdistää intohimo ja harrastus.

Mainos
Mainos päättyy

– Olen korona-ajoista lähtien ollut satunnaisena sekatyömiehenä CustomSki-suksikaupassa.

Ilpo mainitsee yrityksen kivijalkakaupan sijaitsevan Lahdessa, mutta kiertuemyyntiä tehdään ympäri Suomea hiihtolatujen lähistöllä. Ja siinä piileekin se juju. 

– Välillä soittelen siinä samalla kitaraa ja laulan. Asiakkaat pääsevät testaamaan suksia mukavissa tunnelmissa, Ilpo iloitsee.

Kaikesta huolimatta musiikkimies myöntää suoraan, että taloudellisesti viimeiset vuodet ovat olleet haastavia.

– Kyllä sitä musiikilla hengissä pysyy, mutta kyllä sitä toivoisi, että jossain vaiheessa kurimus taittuisi pikkuhiljaa.

Esiintyy musikaalissa

Ilpo Kaikkonen myös paljastaa, että hänet nähdään ensi kesänä Ihan tuuliajoilla -musikaalissa teatterilavalla. 

Kyseessä on musikaalikomedia, joka on kyllästetty Juice Leskisen, Eppu Normaalin ja Hassisen Koneen hiteillä.

– Jännittää! Viimeksi taisin näytellä joskus lukioikäisenä, Ilpo muistelee ja kertoo odottavansa innolla jo harjoituksia.

Musikaalia esitetään kesällä 2025 Turussa ja Kangasalalla.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan