Mmiisaksen hengenvaarallinen aamiaispysähdys

Ammattisomettajapariskunta Miisa ja Tomas Grekovin aamiainen oli muutakin kuin idylliä.
Tubettaja Mmiisaksena paremmin tunnettu, TTK-kisaankin osallistunut Miisa Grekov, 30, julkaisi Instagram-tilillään tänään videon aamiaisesta puolisonsa Tomas Grekovin, 29, kanssa.
Aamiaispaikalla paratiisimaisiin maisemiin sekoittuu samalla vanhojen kauhuelokuvien pelkoelementti. Tilanne ei kuitenkaan ole vain elokuvaa.
Miisa ja Tomas tunnetaan somesisällöstään, joka molemmilla on positiivista ja samastuttavaa. Yleensä arjesta, parisuhteesta ja hyvinvoinnista kumpikin omilla kanavillaan somesisältöä tuottava pari oli kuitenkin tällä kertaa Tansaniassa.
Ihastele toisia, varo toisia
Miisan Tänään julkaisemalla Instagram-kelalla hän kuvailee maisemia samalla kun syö, ja videolla näytetään tilannetta.
– Edessä on kolme virtahepoa pärskimässä vedessä. Ympärillä lentelee keltaisia kutojalintuja, jotka kerjäävät välillä leipää.
Uskomattomien maisemien ja luonnonkauneuden keskellä Ngorongoron kraatterissa Miisa kuitenkin muistuttaa realiteeteista.
Vaikka hämmentävän kesyt ja kauniit linnut tekevät tuttavuutta, taivaalla on muutakin.
– Siellä liitelee välillä haarahaukkoja. Se on aika isokokoinen, ja niiden kanssa pitää olla varovainen.
Syy Miisan varoitukseen on todellinen oppailta kantapään kautta opittu tieto. Lintu, jonka siipien kärkiväli aikuisena on 1,3–1,5 metriä haaveilee myös aterioista. Jos haarahaukka saa päähänsä napata sinulta voikkoleivän kauniilla aamiaispaikalla, siinä lähtee muutakin mukana.
– Siinä lähtee käsi, Miisa sanoo.
Samalla kuvassa nähdään Tomaksen totiset kasvot.
Video jatkuu paratiisimaisilla maisemilla, jossa kaukaisella joenrannalla seeprat käyskentelevät taustalla kuuluvan alueen kansanmusiikin soidessa kehrääjälintujen pyrähdellessä.
Jäikö toinen vaara huomaamatta?
Tosin se Miisalta jää sanomatta, että myöskään virtahevot eivät ole mitään pulleita pikku söpökkejä.
Ne tappavat Afrikassa enemmän ihmisiä kuin leijonat, krokotiilit tai norsut.
Vedessä virtahevot ovat erittäin nopeita ja juoksetvat maalla huippu-urheilijankin kiinni. Ne käyttäytyvät erittäin aggressiivisesti tietäessään tai kuvitellessaan tilanteen itselleen uhkaavaksi, eivätkä jätä jahtia kesken, jos uhka pakenee, vaan pyrkivät tappamaan vaaran aiheuttajan.
Onneksi Miisa ja Tomas ovat jo koti-Suomessa leikkaamassa hengästyttävissä maisemissa kuvattuja Grekovit Kruisaa Tansaniassa -videoita.