Missikaunotar Mira Kontio ja Aku-rakas mittasivat parisuhteen kestävyyttä – selvisivät isosta projektista ilman erodraamaa
Miss XL 2022 Mira Kontio, 38, elää kiireistä lapsiperheen arkea synnyinseudullaan Oulun Sanginjoella. Kaunottaren perheeseen kuuluvat teini-iästä asti kainalossa pysynyt aviomies Aku sekä lapset Alina, 7, ja Aati, 13. Harmaa norjanhirvikoira Pyry, 2, edustaa eläimellistä perheenjäsenyyttä ja on isännän tärkeä metsäkaveri hirvijahdissa.
Perhe asuu komeassa, itse rakennetussa hirsitalossa maaseudun rauhassa. Ympärillä on vain peltoa ja puita. Miran suvun tilukset ympäröivät vuonna 2019 valmistunutta omakotitaloa.
Vakava sairaus pelottaa missikaunotar Mira Kontiota
Mittava rakennusprojekti jos mikä mittaa monesti parisuhteen kestävyyttä. Mira ja Aku rakensivat omin käsin kolmen makuuhuoneen hirsitalonsa – ja selvisivät ilman erodraamaa. Toki pystytykseen saatiin apua suvun miehiltä.
– Emme riitele oikeastaan koskaan. Voimme toki olla asioista eri mieltä, mutta minkäänlaista mökötystä meillä ei harrasteta, molemmat vakuuttavat ruokailun lomassa.
Aurinko leikittelee tummanpuhuvassa avokeittiössä, olohuoneen katto on korkealla ja seinien vaaleat hirsipinnat hohtavat. Aviopari on lopputulokseen tyytyväinen, mutta he myöntävät, että rakentaminen oli rankka ja stressaava koettelemus.
– Olen kai sen verran pihi mies, että halusin tehdä kaiken itse, Aku nauraa.
Aku vietti monta kuukautta keskeneräisessä talossa.
– Nukuin yhdessä huoneessa ja peseydyin maaliastiassa. Lämmitin siinä vettä ja huljuttelin iltaisin itseäni. Tunsinpahan tehneeni!
Kun perhe muutti taloon, lattiat olivat vielä pelkkää betonia, eikä keittiössä ollut esimerkiksi liettä.
– Meidän oli pakko muuttaa tänne pikavahtia jo 2019, kun vanha kotimme kärsi vesivanhingosta. Onneksi saimme sen myytyä.
Miss XL Mira Kontio ja Aku-rakas suhteen alkutaipaleesta: Hengenlähtö oli senteistä kiinni
Myös Mira auttoi sen, minkä pystyi.
– Hirsiä nostelin niin paljon, että minulla tuli lonkkiin marssimurtumat, XL-kaunotar hymähtää.
Talossa on 124 asuinneliötä yhdessä tasossa. Keittiö ruokailutiloineen ja olohuone ovat yhtenäistä, avointa tilaa. Kolme makuuhuonetta, vierasvessa, kylpyhuone sekä sauna ja kodinhoitohuone täydentävät huonejärjestyksen. Kodissa on maalämpö vesikiertoisella lattialämmityksellä.
– Maisema on kuin alati muuttuva taulu. Metsäneläimet ovat toistuvia vieraitamme tuossa pellon laidalla, Mira viittaa isoista ikkunoista avautuvaan maalaismaisemaan.
– Siellä käy hirviä, peuroja, rusakoita, kurkia, ahmojakin. Karhuja ei sentään, Aku listaa.
Miss XL Mira Kontio ja Aku-puoliso: Turvauduimme lapsettomuushoitoihin
Parhaillaan Aku rakentaa pihalle isoa autotallia, johon tulee myös vierashuone minikeittiö ja kylpyhuone. Hän aikoo myös muuttaa yrityksensä tilat sinne. Aku on arboristi eli puunhoidon ammattilainen.
– Kun saan tämän projektin valmiiksi, en rakenna enää telkanpönttöäkään. Nyt saa nikkarointi riittää, mies puuskahtaa ja virnistää.
Mira yhtyy nauruun ja lisää, että heillä molemmilla on hienot tittelit: lähihoitajaksi aikoinaan opiskellut Mira on valmistunut myös geronomiksi, vanhustyön asiantuntijaksi.
– Suomessa vanhustenhoito on mielestäni huonolla tolalla. Pitäisi tehdä enemmän ennaltaehkäisevää hoitoa, tarjota palveluja kotona ja auttaa panostamaan itseen. Vanhustyö on aina ollut lähellä sydäntäni.
Mira aikoo tehdä vielä ylemmän ammattikorkeakoulututkinnon, ja tähtäimessä on siis viittä vaille maisterin paperit.
– Yksi yhteinen unelmamme on elämä ja työnteko Espanjassa Aurinkorannikon lämmössä. Siitä voi haaveilla tässä paljun lämmössä, Mira nauraa terassiin upotetussa altaassa lilluessaan.
Tilaa Seiska tästä!
Oletko jo tilaaja? Lue tuoreimman Seiskan digilehti lomakkeella.