Miss Suomi ja Miss Eurooppa Leena Brusiin on kuollut - missilegendan poismeno pysyi salassa reilusti yli 2 vuotta

Vuoden 1968 Miss Suomi ja Miss Eurooppa Leena Brusiin on kuollut.
Brusiinin poismeno on pysynyt yllättäen poissa julkisuudesta yli kaksi vuotta, sillä hän menehtyi 11. helmikuuta vuonna 2019. Brusiin oli kuollessaan 72-vuotias.
Seiska sai vahvistuksen Brusiinin kuolemasta ja kuolinajasta digi- ja väestötietovirastosta. Seiska on myös nähnyt Brusiinin hautakiven.
Kuoleman Seiskalle vahvistaa myös Kaarina Suonio, Leenan sisko.

8. toukokuuta vuonna 1946 syntynyt Brusiin on yksi Suomen historian menestyneimpiä missejä, sillä Miss Eurooppa -tittelin lisäksi hän oli Miss Universum -kilpailun toinen perintöprinsessa vuonna 1968. Vuonna 1967 Brusiin kruunattiin Miss Cinema Europa -kisan voittajaksi.

Missiuransa lisäksi Brusiin tuli suomalaisille tunnetuksi näyttelijänä Spede Pasasen elokuvissa Speedy Gonzales – Noin 7 veljeksen poika (1970) ja Jussi Pussi (1970). Lisäksi hänellä on ollut roolit Speden 50 pientä minuuttia -sarjassa (1970), Spede show -ohjelmassa sekä Veli-Matti Saikkosen ohjaamassa Lumiakka-elokuvassa (1968).
Brusiin työskenteli missivuosiensa jälkeen myös ahkerasti mallina. Hän valmistui myöhemmin somistajaksi.
Brusiin vetäytyi julkisuudesta 1970-luvulla. Hänellä ja edesmenneellä kirjailijalla Jussi Talvella on yksi yhteinen poika.
Brusiinin isä Otto Brusiin oli tunnettu oikeusfilosofi. Sisko Kaarina Suonio toimi puolestaan kansanedustajana vuosina 1975-1986 sekä kulttuuriministerinä ja opetusministerinä vuosina 1982-1986.
