Miljonääriäidit-ohjelman Maria Alanen oikeudessa: syyte selvittämättömän henkirikoksen uhrina kuolleen aviomiehensä ökyauton kavalluksesta!

MTV kertoi tänään, että Miljonääriäidit-ohjelmassa nähtyjen Maria Alasen, Nina Grekinin ja Ninan aviomiehen kavallusvyyhdin valmisteluistunto käytiin tänään (19.9.) Helsingin käräjäoikeudessa. MTV:n mukaan ainoastaan Maria oli paikalla valmisteluistunnossa.
Haastehakemuksen mukaan syyttäjä vaatii Marialle ensisijaisesti tuomiota törkeästä kavalluksesta ja vaihtoehtoisesti törkeästä petoksesta. Syytteet liittyvät Marian yhä selvittämättömässä henkirikoksessa vuonna 2010 kuolleen miehen Ferrari California -ökyautoon. Syyttäjän mukaan Maria jätti Espanjassa olleen auton toimittamatta miehensä kanssa sovitulla tavalla Suomeen, tai anastamalla sen tämän kuolinpesästä miehen kuoltua, ja luovutti sen Nina Grekinin miehelle.
Ninan miehen puolestaan väitetään esiintyneen auton omistajana väärennetyn kauppakirjan avulla ja myyneensä sen eteenpäin Espanjassa. Kaupassa hänen väitetään saaneen 5 000 euroa ja Bentley-ökyauton. Vaihtoehtoisen syytteen mukaan Maria ilmoitti kuolinpesän selvittäjälle auton arvoksi 100 000 euroa sen jälkeen, kun hän oli sen jo myynyt, vaikka oikeuden mukaan auton arvo oli 43 000 euroa. Kuolinpesälle koitunut vahinko olisi täten 43 000 euroa.
Ninan miestä syytetään törkeästä väärennöksestä, koska hänen väitetään väärentäneen kauppakirjan, jonka mukaan hän olisi ostanut auton Marian mieheltä. Sekä Ninaa, että tämän miestä syytetään avunannosta törkeään kavallukseen, koska heidän väitetään neuvoneen Mariaa Ferrarin anastamisessa ja sen myymisessä eteenpäin. Ninan osuus oli syyttäjän mukaan vaihtokaupassa saadun Bentleyn myyminen autoliikkeelle, josta hän sai 120 000 euroa. Vaihtoehtoinen syyte Grekin pariskunnalle on törkeä rahanpesu.
Maria oli jutun takia vangittuna 12–19.3.2012 välisen ajan. Marian entisen miehen Mikko Alasen outo kuolema tapahtui elokuussa 2010 hänen omistamassaan veneliikkeessä.