Mikko Leppilammen masinoima rakennusprojekti suututti helsinkiläiset

Mikko Leppilampi
Mainos
Mainos päättyy

Näyttelijä-juontaja Mikko Leppilampi, 44, on joutunut myrskyn silmään.

Helsingin kaupunginvaltuusto hyväksyi viime viikolla paljon keskustelua herättäneen asemakaavan muutoksen. Helsingin Suvilahteen ryhdytään näin ollen rakentamaan Suvilahti Event Hub -nimistä tapahtumakeskusta.

Keskuksen taustalla on vaikuttanut jo vuosien ajan suomalaisille tuttu taiteilija Mikko Leppilampi.

Tässä ovat Mikko Leppilammen ja Beata-vaimon ökyautot: ylellinen maasturi ja saksalainen kilpuri - kuvat!

Mainos
Mainos päättyy

Keskus tulee käsittämään muun muassa ravintoloita, toimistoja sekä liiketiloja.

Massiivisten muutosten vuoksi helsinkiläiset ovat pitäneet meteliä, sillä uusi tapahtumakeskus tulee rakentuessaan jyräämään muun muassa Suvilahti DIY -nimeä kantavan skeittipuiston.

Skeittipuiston aktiiviset käyttäjät eivät ole olleet mielissään Leppilammen masinoimasta rakennusprojektista. Instagram onkin täyttynyt näyttelijän toimia arvostelevista meemikuvista sekä projektia vastustavista somekampanjoista.

Mikko ei ole ottanut julkisesti kantaa helsinkiläisten ärsytykseen, mutta jakoi torstaina Instagramin tarinat-osioon linkin Helsingin kaupungin julkaisemaan tiedotteeseen, jossa tapahtumakeskuksen tulevia muutoksia selvitetään juurta jaksaen.

- Helsingin kaupungin tiedote koskien Suvilahtea. Tästä selviää kaavamuutoksen kokonaiskuva ja tavoitteet, Mikko kirjoittaa.

Monet julkisuudesta tutut suomalaiset ovat ottaneet kantaa Suvilahden tuleviin muutoksiin muun muassa jakamalla aiheeseen liittyviä meemejä ja artikkeleita.

Mainos
Mainos päättyy

Nyt myös juontaja Maria Veitola on kommentoinut tilannetta someseuraajansa pyynnöstä.

- Mitä mieltä Mikko Leppilammesta ja hänen viihdekeskuksesta Suvilahteen? eräs tiedustelee Veitolalta.

- Mikon tunnen töiden kautta ja meillä on mennyt aina kaikki kohtaamiset mukavasti. Hän on myös todella taitava näyttelijä ja monialainen viihteentekijä, Maria aloittaa.

Kovaa tekstiä kuvaustauolla! Mikko Leppilampi antoi palaa Lahdessa: ”Ei tässä nyt jumalauta…”

Hän korostaa, ettei ole perehtynyt Suvilahtea koskevaan kohuun "tarpeeksi hyvin".

- Festarialueena se on ollut loistava, Suvilahden skeittiparkki on on upea. On tärkeää, että kaupungissa on roisoista, ei-kaupallista tilaa, jossa mahdollistetaan monenlaista omaehtoista toimintaa ja harrastamista, hän painottaa.

Maria muistelee Helsingissä aiemmin toimineita, Suvilahden kaltaisia paikkoja, kuten Lepakkoa ja VR:n makasiineja.

Mainos
Mainos päättyy

- Nekin jyrätty.

Maria ei halua sysätä koko vastuuta juontajakollegansa harteille.

- Suvilahdesta vastuu kuuluu Helsingin kaupungille, joka vastaa kaupunkisuunnittelusta. Toivottavasti täällä on tilaa autentisuudelle, kulttuurille ja taiteelle, eikä vain ostoskeskuksille ja muille megakaupallisille toimijoille.

Mitä ihmettä? Mikko Leppilammen elämäkerta viivästyy taas - uusi julkaisupäivä hämmentää

Tulevien muutosten vuoksi muun muassa trendifestivaali Flow tullaan järjestämään Suvilahdessa tänä kesänä viimeistä kertaa.

Festivaalitoiminta palaa Suvilahteen muutaman vuoden kuluttua, kun rakennusprojekti valmistuu.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan