Metti Forssell mukana Amazing Race -ohjelmassa ilman Mikaelia: "Olen rääkynyt silmät päästäni"

Metti Forssell mukana Amazing Race -ohjelmassa ilman Mikaelia: 'Olen rääkynyt silmät päästäni'

Metti ei ole koskaan ollut pitkiä aikoja erossa lapsistaan.

Mainos
Mainos päättyy

Somejulkkis ja yrittäjä Metti Forssell, 33, lähtee tänään tulevana syksynä Nelosella ja Ruudussa näytettävälle Amazing Race Suomen kakkoskaudelle. Kisa starttaa Suomesta aamuvarhaisella, ja Metin ja hänen parinsa Hanna Launosen tavoitteena on viedä voitto kotiin.

Somessa ja podcastissaan avoimesti myös perhe-elämästä puhuva Metti kertoo, että häntä on pyydetty useampaan tv-ohjelmaan mukaan, mutta vasta Amazing Race tuntui oikealta. Myös parin valinta oli helppoa; kisaan lähtee mukaan Metin lapsuudenystävä Hanna.

Ensimmäistä kertaa erossa

Aviomies Mikael Forssell jää kotiin hoitamaan perheen lapsia. Metti itse ei ole kertaakaan ollut useampaa viikkoa putkeen erossa lapsistaan, ja myöntää suoraan, että ajatus siitä tuntuu kauhealta.

Mainos
Mainos päättyy

– Täytyy sanoa suoraan, että koko viime viikon olen rääkynyt silmät päästäni. On ollut henkisesti tosi vaikeaa, mutta olen ollut aina luonteeltani sellainen, että kun lähdön hetki lähenee, se lähteminen on aina vaikeinta, Metti myöntää.

Lohtua tuo kuitenkin siitä, että lapsilla on ympärillään isän lisäksi myös isovanhemmat.

– Tiedän kuitenkin, että Miklu on täällä lasten kanssa, ja äitini on tyhjentänyt kalenterinsa. Lapset on täällä läheisten ihmisten ympäröimänä, ja heidän arkensa pysyy samanlaisena, Metti toteaa.

– On paras mahdollinen fiilis lähteä, kun tietää, että heillä on asiat täällä hyvin.

Metti ja Hanna ovat tunteneet toisensa ala-asteelta lähtien.
Metti ja Hanna ovat tunteneet toisensa ala-asteelta lähtien.

Miklu rohkaisee

Tiiviisti äitiyteen ja perheeseen töidensä ohella keskittyneelle Metille mahdollisuus lähteä kisaan oli harvinainen ja laadultaan sellainen, josta hän ei halunnut jäädä paitsi. Onneksi myös Mikael ymmärsi, että kyseessä oli ainutlaatuinen tilaisuus.

Mainos
Mainos päättyy

– Olen lasten takia aika moniin työjuttuihin joutunut sanomaan ei. Nyt, kun tuli tämmöinen asia, mikä minua kiinnosti, hän halusi olla tukena, että saan tehdä asioita, joita yksilönä haluan tehdä. Hän oli vielä enemmän rohkaisemassa mua, Metti säteilee.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Metti Forssell mukana Amazing Race -ohjelmassa ilman Mikaelia: "Olen rääkynyt silmät päästäni"