Matti Vanhanen viihtyy Facebookin roskalavaryhmässä: kerää kiitosta paikallisilta – ”Todella hienoa”

Matti Vanhanen
Mainos
Mainos päättyy

Valtiovarainministerin tehtävät juuri jättänyt konkaripoliitikko Matti Vanhanen (kesk.) hankki pari vuotta sitten Nurmijärven Lepsämästä itselleen 1,5-hehtaarin kokoisen metsäpalstan rauhallisen peltomaiseman keskeltä.

Pian kauppojen jälkeen Nurmijärven kunnan rakennusvalvontavirastolta heltisi entiselle pääministerille kattavat rakennusluvat neljälle eri rakennukselle.

Matti Vanhanen rakensi unelmatalon: 250 hehtaarin talonpoikaislukaali – kuvat Seiskassa!

Matin rakennusprojekti on herättänyt paikkakunnalla paljon huomiota, hänen toimintaansa on ihasteltu, sillä hän on lahjoittanut ylimääräisiä rakennustarvikkeita pois Facebookin roskalavaryhmässä.

matti ja heidi
Matti asettui värikkäiden poikamiesvuosiensa jälkeen yhteen Heidi-kultansa kanssa.
Mainos
Mainos päättyy

– Todella hienoa Matilta, että lahjoittaa eteenpäin käypää rakennustavaraa, eikä raijaa sitä kaatopaikalle. Arvostamme viitseliäisyyttäsi, Matti, Nurmijärveltä kehaistaan Seiskalle.

Kuva! Matti Vanhanen piipahti lounaalla Kaarle Kustaan ja Silvian luona!

Matti on ollut jo vuosia yhdessä kultansa Heidi Huhtamaan kanssa. Heidi ei kuitenkaan ole muuttamassa Matin luokse asumaan, eikä rakennusprojekti ole heidän yhteinen. 

– Tulemme jatkossakin asumaan usealla paikkakunnalla. Tämä ei sillä tavalla ole yhteinen, vaan meillä on omat kotimme. Jatketaan eri paikoissa asumista. Minä saan city-asumista Rauman aivan ydinkeskustassa, maaseutuasumista Nurmijärvellä ja lomalla ollaan missä milloinkin, Matti paljasti Ilta-Sanomille hiljattain.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan