Matti Nykäsen luottoystävä lataa mielipiteensä mäkikotkan muistomerkistä – ”Silloin Matti tuumasi…”
Edesmenneen mäkihyppääjä Matti Nykäsen (1963–2019) muistomerkki on ollut kuuma puheenaihe Keski-Suomessa. Kuvanveistäjä Kaarina Kaikkosen käsialaa oleva Höyhen-niminen teos julkistettiin keskiviikkona (7.9.) Jyväskylän Hippoksella.
Peräti 56 tonnia painava ja 140 000 euroa maksanut teräksisen höyhenpatsas on herättänyt keskustelua ja jakanut mielipiteitä. Kovin porina kuitenkin päättyi, kun kohuteos lopulta paljastettiin: moni on pitänyt Höyhenestä nähtyään sen paikan päällä.
Kaikki eivät kuitenkaan ole vieläkään vakuuttuneita. Keskiviikkona paikan päällä juhlallista julkistamistilaisuutta todistanut Ari Saarinen on Matin lapsuudenystävä ja tunsi hyvin maailmankuulun mäkikotkan mielenmaiseman.
Ari Saarinen ja Matti Nykänen tutustuivat jo 1980-luvun alussa kotikaupungissaan Jyväskylässä. Ari myös kiersi ahkerasti Matin mukana keikoilla tämän ripustettua mäkimonot naulaan.
– Oltiin lapsuudenkavereita ja pidimme yhteyttä ihan viimeiseen päivään asti, Ari sanoi Seiskalle.
Skandaali Jyväskylässä! Matti Nykäsen muistomerkkiin lipsahti kiusallinen virhe
Keski-Suomen mies vaikutti silminnähden liikuttuneelta Höyhen-muistomerkkiä katsellessaan.
– Tämä oli kaunis tilaisuus. Ja kun vielä nämä Jyväskylän Hiihtoseuran nuoret pojat paljastivat patsaan, niin se oli viimeisen päälle tyylikästä. Varmaan olisi Mattikin halunnut ihan samalla lailla, Ari nieleskeli.
Kuten Seiskakin on kertonut, todella monet – mukaan lukien Matin lähiomaiset ja tämän Vieno-äiti – olisivat toivoneet Nykäselle näköispatsasta teräksisen höyhenluomuksen sijaan. Moni on kuitenkin kääntänyt kelkkansa, mutta mitä ilmeisimmin Ari ei.
– No joo… Kyllä se nyt… Taiteilijalla taitaa olla vähän erilainen näkemys asioista. Sanotaan näin, Ari muotoili.
Olisitko itse halunnut mieluummin näköispatsaan?
– Voi olla parempi, etten sano tähän mitään.
Matti Nykäsen läpikotaisin tuntenut lapsuudenystävä Ari Saarinen palaa muistoissaan syksyyn 2018. Tuolloin jyväskyläläinen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo (kok.) otti yhteyttä Mattiin juurikin näköispatsaan tiimoilta.
– Satuin seisomaan silloin Matin vieressä. Silloin näköispatsaasta oli puhetta, ja mitä asiasta kahden kesken juteltiin, niin kyllä Mattikin oli näköispatsaan kannalla.
– Silloin Matti myös tuumasi, ettei ollut vielä aika miettiä mitään patsaita. Että hänen aikansa tulisi vasta myöhemmin. Mutta sitten siinä kävikin niin, että hänestä aika jättikin aika nopeasti, vain puolisen vuotta sen puhelun jälkeen.
Matti on poissa, mutta aina Arin ajatuksissa.
– Ei mene kyllä päivääkään, ettenkö häntä muistelisi. Ihan jatkuvasti on kyllä mielessä.