Marita Taavitsaiselta rahapaljastus ulkomaanmatkallaan

- Kahvia en oo vielä saanu, mut hengissä silti, laulaja kertoo kuulumisiaan Kanariansaarilta.
Iskelmälaulaja Marita Taavitsainen, 56, nauttii parhaillaan Espanjassa.
Marita Taavitsanen kertoo matkakuumeensa olevan huipussaan. Silti reissatessa monesti sattuu ja tapahtuu.
– Lentokenttä – se paikka, jossa kaikki tuntuu mahdolliselta. Ihmiset ympärillä täynnä uusia kuvioita. Rakastan tätä tunnelmaa! Ehoton ykkönen, Marita fiilistelee somekanavallaan ja lisää naureskellen:
– Lento itessään…ei mikään lemppari. Mutta kun on laskeuduttu alkaa uusi sähellys.
Artisti kirjoittaa matkustaneensa nyt ensimmäistä kertaa julkisilla kulkuvälineillä lentokentältä kohti majoituspaikkaa. Kyseessä on niin kutsuttu budjettimatka eli yritetään käyttää rahaa säästäväisesti.
– Siinä ehtii tapahtua kaikenlaista ennen kun kuljetus eteenpäin ja siitä vielä hotellikin löytyy, oon ollu Kanarialla 100 kertaa nyt ekaa kertaa tulin julkisilla kentältä hotellille, matalan budjetin matka nimittäin, mutta hyvin meni, taksilla loppumatka hotelliin, tän apartamentoksen ohi oon kulkenu triljoona kertaa mut nyt ekaa kertaa asukkaana ni tämäkin kohta Inglesistä saa ”uudet kasvot”, Marita kirjoittaa.
"Toivottavasti uusia kohtaamisia"
Reissu on kaikesta huolimatta alkanut hyvin, vaikkakin kahvihammasta vähän kolottaa.
– Ensimmäinen aamu, tuuletin katossa pyörimään, auringon nousu ja parvekkeelle haistelemaan! Kahvia en oo vielä saanu, mut hengissä silti, Marita kertoo.
Maritan seuraava Suomen-keikka on Turusta lähtevällä Baltic Princess -laivalla 23.2., joten kyseessä on viikon aurinkokylpy ennen kansan tanssittamista.
– Tästä alkaa taas toivottavasti kiva reissu ja uusia kohtaamisia. Taretkaa suomessa, tää on vaan vko ja tuun takas todellisuuteen.
Seiska on aiemmin uutisoinut Maritan rahahuolista, mutta viime kesänä laulaja oli maksanut velkansa ja näin ollen puhdistanut ulosottorekisterinsä. Myös hänen nimeään kantavalla yrityksellä oli alkanut pyyhkiä paremmin koronan jälkeen.