Marita Taavitsainen sekavana Porvoon yössä

Marita Taavitsainen sekavana Porvoon yössä
(240119) -- Helsinki, January 19, 2024 – Marita Taavitsainen poses for the camera during her interview for Seiska in Helsinki, Finland, 19. January 2024. (Matti Matikainen/Aller Media)

Marita ja kollega eivät tiedä, mitä olivat juuri syöneet.

Mainos
Mainos päättyy

Vuoden 2023 tangokuningattaren Charlotta Saaren Instagram-tililtä ilmenee, miten hänen kuningatarkollegansa vuodelta 1995 Marita Taavitsainen on ollut uneliaana syömässä illallista, josta ei tiedä, mitä söi.

Arkistovideo: kesällä Marita ei kaipaillut parisuhdetta

Kaksikko on Porvoon yössä illastanut niin sanotussa pimeässä ravintolassa. Kyse ei ole salaisesta tai luvattomasta huvista, vaan illallinen on tarjottu vieraille pimeässä.

Charlotta ja Marita siis eivät ole nähneet, millaisia herkkuja saivat puputtaa nautinnokseen. Vain maku, tuoksu ja suutuntuma ovat olleet tiedossa.

Mainos
Mainos päättyy

Hersyvä analyysi

Laulajat pistävät hullutteluksi palatessaan pitikin pakkaslumesta narskuvia Porvoon katuja ja lukiessaan jälkikäteen, mitä tuli syötyä. Hauskojen esiintyjien dialogi pimeän illallisen jälkeen on hersyvää kuultavaa.

– Sorsankoipi, Charlotta huudahtaa listan ensimmäisen rivin luettuaan.

– Täh?! Marita vastaa epäluuloisena.

– Joo'o, Charlotta huudahtaa.

– Mutta se oli hyvää, Marita kommentoi kuin unisena.

– Ja me luultiin, että se oli juustopallo, Charlotta nauraa.

Mainos
Mainos päättyy

Seuraavana ruokalistalla äyriäis-kalakeitto. Siitä Charlotta toteaa ykskantaan "Hyi", mutta ei jää asiaa öklöttelemään. Tuskin annos siis pahaa on ollut.

– Mä sain kaikki Maritan perunat, sä söit ne kalat, Charlotta selostaa.

– Sä myöskin kuorit ne perunat..., Marita toteaa matalalla äänellä ihmetellen.

– Vika oli mustikkajäätelö, Charlotta sanoo tomerasti.

– Ai, se olikin jäätelö? Marita toteaa rauhassa, kenties ajatuksissaan.

Mainos
Mainos päättyy

– Semmonen! Eikä maksanut kuin kaks kymppiä, Charlotta nauraa ja napauttaa hauskasti lukemaansa ruokalistaa.

Charlotta on julkaissut videon Instagram-tarinana. Tarinat poistuvat palvelusta 24 tunnin kuluttua julkaisustaan.

Musiikkialan kaverukset

Charlotta saari on paitsi laulaja, myös kynsiteknikko ja valokuvaaja. Kolme vuotta sitten kesällä kruunun kutreilleen Seinäjoen tangolaulukilpailussa saanut Charlotta oli voittopäivänään vasta 22-vuotias.

Marita nousi julkisuuteen jo 1995 tangokuningattarena, mutta lopullinen läpimurto syntyi iskelmälavoilla. Hän voitti Syksyn sävelen vuonna 1993 sittemmin tavaramerkikseen tulleella André-hitillään.

Yli 30-vutisen uran tehnyt Marita on nykyään 57-vuotias 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan