Vihreiden puheenjohtaja Maria Ohisalo on raskaana. Liikuttunut sisäministeri kertoi asiasta tiedotustilaisuudessa keskiviikkona. Tiedotustilaisuuden syy oli jatkokauden hakeminen puolueen puheenjohtajana syksyn puoluekokouksessa. Marian laskettu aika on joulukuussa.
- Mun eteen on tullut uudenlainen tilanne. Sellainen tilanne, josta uskallan nyt kertoa kaikkine epävarmuuksineenkin, sisäministeri aloitti, liikuttuen kyyneliin.
- Jos kaikki menee hyvin, saamme mieheni Miikan kanssa jouluna perheenlisäystä. Ja tämä asia on ihan valtavan suuri. Suurempi kuin oikeastaan mikään asia koskaan aikaisemmin, liikuttunut Maria kertoi.
- Tämä vastuu tuntuu ihan käsittämättömän isolta ja tärkeltä. Me olemme tästä mun puolisoni kanssa todella onnellisia, Maria tiivisti.
Tiedotustilaisuus on katsottavissa kokonaisuudessaan Yle Areenasta.
Maria Ohisalo meni naimisiin Miika-rakkaansa kanssa joulukuussa 2019. Pari meni naimisiin Helsingin maistraatissa. Myöhemmin hääpari juhlavieraineen juhlisti asiaa luksushotelli Kämpissä.