Laulaja Alma elämänsä käännekohdasta: "Olisihan sitä voinut alkaa Kela-juopoksi"

Suorasanaisuudestaan tunnettu tähti pamauttaa rehellisen mielipiteensä elämänsä tarkoituksesta sekä maailmantähtien kanssa bailaamisesta.– En koe, että tuollaisissa bileissä tulee koskaan olemaan ”kotonaan”, hän myöntää Seiskalle.
Laulaja Alma (Alma-Sofia Miettinen), 28, nousi suomalaisten tietouteen, kun hän osallistui Idolsin 7. tuotantokaudelle vuonna 2013 ja päätyi siitä musiikkiuralle.
Hän aloitti tuomarina olleen Sini Sabotagen tuplaajana keikoilla ja loppu on historiaa.
- Uskallan väittää, että sekä minun että muutaman läheisen elämä olisi voinut mennä vähän mönkään ilman tätä uraa. Olisihan sitä voinut alkaa Kela-juopoksi. Tavallaan rakastan ajatusta siitä tänäkin päivänä, koska silloin ei varmaan olisi hirveästi paineita.
- En väitä, että kelajuoppona oleminen olisi epäonnistumista, mutta olen onnellinen, että olen kuitenkin löytänyt elämääni jonkin tarkoituksen, Alma täsmentää.

Megatähtiin ei totu
Kansainvälisestikin menestyneestä artistista julkaistaan tänään 15.3. puolivälissä Pamela Tolan ohjaama dokumenttielokuva Alma – Life Must Be Beautiful, joka kertoo laulajan urasta ja elämästä.
En koe, että tuollaisissa bileissä tulee koskaan olemaan ”kotonaan”.
Alma on päässyt esiintymään isoilla lavoilla ja tutustumaan megajulkkiksiin henkilökohtaisesti. Hän työskennellyt French Montanan, Charli XCX:n, Tove Lon sekä Felix Jaehnin kanssa.
Christina Aguileraa Alma lämppäsi loppuvuonna 2019 Ison-Britannian kiertueella. Alma on lisäksi rustannut kappaleita niin Miley Cyrukselle kuin Lana Del Reyllekin. Lykke Lin juhlissa vuonna 2018 Alma tapasi Mileyn ensimmäistä kertaa.
- Olin ihan paskana. Minun frendini Karhu, joka elokuvassakin näkyy, tuli niihin bileisiin myöhässä. Hän heitti ensimmäisenä, että ei jumalauta mä en kuulu tänne. Että hänen pitää mennä takaisin Postille töihin ja ottaa seuraavat lennot takaisin kotiin. Tuo läppä on heitetty sen jälkeen useasti.
Alma kokee, ettei isoihin superjulkkisten bileisiin oikein voi tunteakaan kuuluvansa.
- En koe, että tuollaisissa bileissä tulee koskaan olemaan ”kotonaan”. Ne ovat mielenkiintoisia hetkiä.
Tällainen on laulaja Alman Natalia-rakas – harvinainen haastattelu

Seiska on nyt myös WhatsAppissa! Ota kanava seurantaan täältä.