Laihtunut Alisa Ranta-aho juhlii Phuketissa uuden elämäntapansa kanssa: "On ollut ihanaa"

Laihtunut Alisa Ranta-aho juhlii Phuketissa uuden elämäntapansa kanssa: 'On ollut ihanaa'

Alisa Ranta-aho laihtui kuusi kiloa huomaamattaan lyhyessä ajassa. Taustalla on uusi elämäntapa.

Mainos
Mainos päättyy

Suomen täydelliset venäläisnaiset -tv-ohjelmassakin nähty mediapersoona Alisa Ranta-aho nauttii aurinkokeleistä Phuketissa, Thaimaassa.

Televisiostakin tuttu sosiaalisen median sisällöntuottaja Alisa Ranta-aho viettää kumppaninsa kanssa parhaillaan syntymäpäiviään Aasiassa.

– 8.vuosipäivä + mun synttärit = ihana lomamatka Phukettiin! Me todella harvoin ostetaan toisillemme lahjoja. Materian sijaan panostetaan yhdessä matkailuun ja uusien muistojen ja kokemusten luomiseen, Alisa kirjoittaa somekanavallaan.

Keemala Luxury Resortin aikaisempiin päivityksiinsä merkinnyt tummakutri iloitsee lomakohteesta.

Mainos
Mainos päättyy

– Ollaan täällä ensimmäistä kertaa ja on ollut ihanaa!! Mä en tuu ikinä pääsemään yli siitä, miten mukavia ja ystävällisiä paikalliset on. Täällä on niin hyvä energia, että on kyllä kaikinpuolin mahtava fiilis.

 Alisa Ranta-aho sai rinnan koepalan tulokset: "Luojan kiitos"

Uusi elämäntapa

Alisa kertoi alkuvuodesta, että hän on vähentänyt alkoholinkäyttöään ja alkanut kiinnittämään entistä enemmän huomiota terveyteensä.

– On ollut tosi kiva huomata miten uusi lifestyle pysyy lomallakin. Drinkit on vaihtuneet smoothieihin ja ollaan urheiltu: muai thai-tunti yhdessä misterin kanssa oli mieletön kokemus! Me alettiin treenaamaan Laura Kaartisen kanssa tammikuussa yhdessä todella monipuolisesti ja useasti. Ollaan käyty salilla, joogassa, barressa ja pilateksessa. Ruokavalioon en tehnyt muutoksia, mutta se alkoholi tosiaan jäi pois, miinus muutamat erityisjuhlat joita on ollut.

Uusi elämäntapa on tuonut muutoksia myös kaunottaren vartaloon. Alisa kertoo painon pudonneen kuusi kiloa parissa kuukaudessa.

Mainos
Mainos päättyy

– Tehtiin Lauran kanssa mulle in body mittaus tammikuun 3.pvä ja viime viikolla toinen. Mulla oli lähtötilanteessa rasvaprossa liian koholla, se oli tippunut nyt 3% vaan parissa kuukaudessa! Kiloja oli kanssa karissut ja tämä tuli mulle täysin yllärinä! Paino oli mulla ihan normaali jo lähtötilanteessa, mutta olihan tää ihan kiva juttu; 6 kiloa pois.

Alisa Ranta-aho kävi rinnan paksuneulanäytteessä: "Siellä mä itkin"

Paniikkikohtaukset vähentynyt

Liikunta ja alkoholiton arki on vaikuttanut myös Alisan mielenterveyteen.

– Tää on olllut ihan tietoisesti uuden suunnan hakua elämäntapoihin. Liikkuminen on ollut todella kivaa, kun sitä saa tehdä kaverin kanssa ja kokeilla eri lajeja. Ennen tää likka ois lomalla ottanut varmaankin joka päivä drinkkiä. Nyt ei tee edes mieli.

– Olo on pirun hyvä! Jos oot niin kuin mä ja kärsit ajoittaisista paniikkikohtauksista, tää uus lifestyle on vähentänyt niitä TODELLA paljon. Oon ylittänyt itseni niiden suhteen ja toisille pieneltä vaikuttava asia on itselle todella iso: ne kellä ollut paniikkihäiriöitä tietää miten ne hallitsee elämää. Alkoholi aiheuttaa myös alakuloa ja negatiivisia ajatuksia itsestä, ainakin mulle. Tää on ollut erävoitto.

Mainos
Mainos päättyy

Alisa kuitenkin muistuttaa, että hänet on mahdollista nähdä myös viinilasi kädessä.

– Absolutistiksi en vieläkään ala, mutta tykkään tästä uudesta tyylistä, että drinkkiä otetaan vain silloin kun juhlitaan jotain erityistä, hän tiivistää sydämen kanssa.

Alisa Ranta-aho vähensi alkoholinkäyttöään ja huomasi heti muutoksen

Alisa Ranta-aho itsevarmana rohkeassa asussa: "Minä riitän"

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan