
Kuvat! Syke-tähti Valtteri Lehtinen vaihtoi haaveet puutarhamökistä veneilyyn – ”Tätä täytyy syöttää, ulkoiluttaa ja peitellä yöksi!”
Näyttelijä Valtteri Lehtinen, 23, käynnistää puuveneen moottorin rivakasti ja antaa matkustajille pelastusliivit.
Hän tarttuu itsevarmasti ruoriin, ja vene suuntaa Helsingin keskustan maisemien taitse Uunisaareen.
– Olin iltalenkillä ja näin tämän veneen myynnissä. Rakastuin heti, eikä minulla ollut muuta vaihtoehtoa kuin ostaa, Valtteri toteaa, eikä näytä katuvan ostopäätöstään.
Hänen suvussaan ovat aina olleet läsnä niin meri kuin purjehtiminen, ja veneily kulkee Valtterillakin verissä. Kokenut kippari kertoo, että paatti on vuodelta 1956, ja muistuttaa häntä lapsuudesta.
Paattiajelu saa näyttelijän pirtsakalle tuulelle.
– Täällä on niin kiva fiilis, kun kaikki moikkailevat ja aurinko paistaa!
Ristiaallokko pärskii merivettä ilmaan, ja ilta-aurinko lämmittää vielä pitkän tovin. Laineiden tuiskeessa Valtteri paljastaa, että alun perin haaveissa oli oma puutarhamökki, mutta voiton vei veneily.
– Veneestä on tullut vähän kuin oma vauva. Tätä täytyy syöttää, ulkoiluttaa ja vielä peitellä yöksi!

Valtterin piti viettää kesä Turussa teatterin parissa, mutta nyt Helsingin saaristo on tullut tähdelle tutuksi. Puuvene toimii hänen rentoutumispaikkanaan kiireisessä kaupunkiympäristössä.
– Veneellä liikkuessa on ikään kuin mökki joka rannalla. Veneily myös avaa koko Helsingin ihan uudella tapaa, kun paikat näkee mereltä käsin. Siksi tämä on minulle henkireikä.
Valtteri ei ole vielä kertaakaan ollut tällä paatilla yksin matkassa, sillä kaverit liittyvät aina mukaan.
– Minulle ei ole sattunut onnettomuuksia vesillä, Valtteri mainitsee ja koputtaa puuta kolmesti.

Syke-sarjasta tuttu Valtteri Lehtinen seksuaalisuudestaan: ”Olen sujut asian kanssa!”
Valtterin kalenteri tyhjeni äkisti kevään korona-aallon myötä. Syke-sarjan kuvaukset keskeytyivät kuukaudeksi. Työn alla on tilanteesta huolimatta ollut kaikenlaista: juontotöitä, äänikirjoja, dubbausta ja muuta.
Nyt tulevaisuus näyttää valoisalta. Suursuosiota nauttivaa Syke-sarjaa on tehty jo kahdeksan tuotantokautta. Sarjassa kaksi vuotta Leeviä näytellyt Valtteri paljastaa, että siitä tehdään myös trillerimäinen jännityselokuva.

– Elokuvassa on sekä alkuperäisiä näyttelijöitä, että meitä myöhemmin mukaan tulleita.
Syke-tähti Valtteri Lehtinen avautuu paheistaan: Päivät ja yöt sokerihumalassa!
Elokuvaa kuvataan kesällä, mutta samalla Valtteri näyttelee myös sarjan jaksoissa. Hänellä riittää hommia kesäkuukausina.
– Sarjaan pääsy on unelmien täyttymys, en olisi voinut Helsinkiin tullessani keksiä parempaa. Elämä on välillä kiireistä, mutta olen tottunut siihen.
Näyttelijätähti tarttuu uudestaan ruoriin ja kuljettaa paatin takaisin kohti rantaa. Valtteri ohjaa veneen laituriin ja toivottaa maihin nousevalle reportterille ja kuvaajalle hyväntuulisena mahtavaa kesää.
Edit: 22.6.2022 korjattu kirjoitusvirhe otsikosta.