Kurre Westerlundin idänkaupat paljastuivat – ”Olen käynyt yli 100 kertaa Kiinassa”

Kultakurkkuna tunnettu viihdemies kertoo Kaukoidän kauppareissuistaan.
Kurt ”Kurre” Westerlund, 60, on tunnetusti käynyt kymmeniä kertoja Las Vegasissa.
Harva kuitenkaan tietää, että hän on vieraillut vieläkin useammin Kiinassa.
Syy siihen on selvä: Kurrella on oma maahantuonti- ja tukkubisnes, joka vie hänet useamman kerran vuodessa Kiinaan alan jättimessuille.
– Vegasin-vierailujani olen laskenut tarkasti, koska se kaupunki on intohimoni. Kiina taas liittyy töihin eikä vapaa-aikaan, Kurre korostaa.
– Mutta tottahan se on, että olen elämäni aikana käynyt Kiinassa varmasti yli 100 kertaa.
Pitkään yrittäjänä
Herra Westerlund on tullut tunnetuksi lauluistaan ja salibandybisneksistään.
Leipä on kuitenkin tullut päätoimisesti pöytään nimenomaan tukkuliikkeen kautta. On tuonut jo lähemmäs 40 vuotta.
Toisinaan tulee turpaan, mutta myös hienoja onnistumisia.
– Faija kysyi aikoinaan, haluaisinko perustaa hänen ja äidin kanssa tukkuliikkeen. Vastasin, että kyllä, ja silloin aloitettiin, Kurre muistelee.
– Siitä tuli juuri maaliskuussa kuluneeksi 38 vuotta. Yrittäjyys on kulkenut koko elämäni musan rinnalla. Se on ollut hieno ja pitkä tie.
– Vuodet ovat vierineet nopeasti. On ollut ylä- ja alamäkiä. Toisinaan tulee turpaan, mutta myös hienoja onnistumisia.

Jättimessut Kiinassa
Kurren ydinbisnestä ovat erilaiset koulu- ja askartelutarvikkeet. Niitä hän käy tiimeineen tarkastelemassa kolmesti vuodessa, kun Kiinassa järjestetään jättimessut.
Siellä on käytännössä kaikki mahdollinen edustettuna.
– Olen itse asiassa nyt torstaina lentämässä Kiinaan messuille. Ne järjestetään tällä kertaa Hongkongissa ja Guangzhoussa, jonne ajelee nelisen tuntia autolla.
Guangzhou eli tuttavallisemmin Kanton on eteläisessä Kiinassa sijaitseva 20 miljoonan asukkaan metropoli, jossa järjestetään maailman suurimmat käyttötavaran tuonti- ja vientimessut.
– Ne ovat aivan valtava tapahtuma. Siellä on käytännössä kaikki mahdollinen edustettuna, Kurre äimistelee.

Rakastavaiset reissussa
Kurren veikkauksen mukaan Kantonin jättiläismessuilla käy vuosittain useita satoja suomalaisia.
Myöskään laulajahurmuri ei matkusta maailman ääriin yksin, vaan mukaan lähtee tuleva vaimo Jenna Välikangas.
On upeaa päästä viettämään hänen rinnallaan myös työmatkoja.
– Jennan kanssa on ilo työskennellä. Hänkin on lähtöisin yrittäjäperheestä ja tottunut tekemään töitä, Kurre kehaisee.
– On upeaa päästä viettämään hänen rinnallaan myös työmatkoja. Nekään eivät tunnu hänen seurassaan niin pakkopullalta.

Tapaavat päämiehiä
Jenna on siis tulevan aviomiehensä palkkalistoilla. Laulaja-yrittäjäpariskunta tekee pitkää päivää Kiinan messumarkkinoilla.
– Kyseessä ei todellakaan ole mikään lomamatka. Teemme siellä Jennan kanssa pitkää päivää, käytännössä katsoen aamusta iltaan kahden viikon ajan.
Kyseessä ei todellakaan ole mikään lomamatka.
Kantonin messuilla on paitsi verkostoiduttava ja ylläpidettävä ja solmittuja liikesuhteita, myös tarkasteleva tulevia trendejä.
– Messuilla luoviminen vaatii luovuutta, kun etsimme uusia mallistoja ja malleja sekä tapaamme eri päämiehiä. Se on kivaa, mutta myös rankkaa työtä.
– Paineitakin on, koska kaikki pitää olla niin hyvissä ajoin valmista. Katsomme siellä jo kevättä ja kesää 2026.