Kuolemansairas iskelmätähti Jorma Kalevi sairaalahoidosta: Se oli yhtä helvettiä

Jorma Kalevi
Mainos
Mainos päättyy

Parantumattomaan keuhkofibroosiin sairastunut iskelmälaulaja ja ravintolayrittäjä Jorma Kalevi, 76, on ollut sairauden tuskaisella taipaleella kesästä 2019 alkaen. Tuolloin lääkäri antoi hänelle elinaikaa kaksi vuotta, ja siitä lähtien Jorma on ollut jatkoajalla.

Kuolemansairas Jorma Kalevi myi Suomen-kotinsa ja muutti talveksi Kanarialle: "Raha ei merkitse minulle mitään"

Hän myi hirsilinnakotinsa Päijänteen rannalta syksyllä ja lensi lempeämpään ilmastoon Kanarialle. Kunto kuitenkin romahti, ja hän palasi Suomeen huhtikuussa. Pääsiäisenä ambulanssi vei hänet sairaalaan.

Sittemmin Jormaa on siirrelty Jyväskylän keskussairaalan ja terveyskeskusten välillä. Erityisen tukalaa oli osastolla, jossa ei ollut omaa rauhaa.

Mainos
Mainos päättyy

– Se oli yhtä helvettiä ja painajaisunta. Oma pää toimii ihan hyvin, mutta muut potilaat olivat muistisairaita tai ihan sekavia, ja he huusivat jatkuvasti. Ajattelin, että tulen hulluksi siellä, Jorma kertoo.

Huhtikuussa Jorma täytti 76, vaikka uskoi, ettei näkisi syntymäpäiväänsä.Keuhkofibroosin oireet olivat pahentuneet entisestään kevään alussa.
Huhtikuussa Jorma täytti 76, vaikka uskoi, ettei näkisi syntymäpäiväänsä.Keuhkofibroosin oireet olivat pahentuneet entisestään kevään alussa.

Kuolemansairas Jorma Kalevi pääsi Suomeen - joutui kutsumaan ambulanssin kotiinsa

Nyt Jorma on majoittunut rauhalliseen paikkaan, jonne saa tarvittaessa apua. Vointi on kuitenkin kurja, ja hengitysongelmat jatkuvia.

– Kun nousen sängystä, hapensaanti vaikeutuu heti ja alan huohottaa. Pääsen käymään vessassa ja ehkä kävelemään muutaman metrin, mutta keuhkoni ovat ihan lopussa.

Helle ja valoisuus valvottavat Jormaa.

– Käytän nukahtamislääkkeitä, että saisin nukuttua.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan