Kuka perii miljonääri Kirsti Paakkasen? Lapseton yritysjohtaja jätti muhkean perinnön - teki testamentin

Yritysjohtajana menestyksekkään uran tehnyt Kirsti Paakkanen on kuollut 92-vuotiaana, STT uutisoi.
Kirsti osti rahavaikeuksiin joutuneen Marimekon vuonna 1991. Sittemin Kirstin johdolla Marimekko sinkosi menestykseen. Kirsti listasi Marimekon pörssiin vuonna 1999. Samalla Kirstistä tuli yksi suomalaisista pörssimiljonääreistä.
Kirsti myi Marimekon vuonna 2008 ja siirtyi eläkkeelle. Kirsti sai Marimekon myymisestä nykyrahassa mitattuna yli 50 miljoonaa euroa.
Eronnut Kirsti oli lapseton.
Kirsti on kertonut vuonna 2017 julkaistussa, Jukka Saastamoisen kirjoittamassa Rakentajan jälki - Ilpo Kokkila Kalmarin kylätieltä kauppatorille -kirjassa testatamentanneensa omaisuutensa suomalaisille lapsille.
- Olen testamentannut kaiken omaisuuteni Suomen lahjakkaille lapsille. Suomi on palvellut minua hienosti. Maksan testamentillani rakkaudenvelkaa maalle, joka on maailman paras ja jossa asuu maailman upein kansa, Kirsi linjaa kirjassa.
Kirsti on itse kotoisin vaatimattomista oloista Saarijärveltä. Köyhän talon tytöstä tuli kuitenkin pohatta.
Kirjasta ei käy ilmi testamentin tarkkaa sisältöä.
Perintökaaren säännösten mukaan perittävän perii hänen vanhempansa ja sisaruksensa, mikäli perittävällä ei ole lapsia tai lasten jälkeläisiä eikä myöskään aviopuolisoa. Isovanhemmat perivät perittävän, jos muita perillisiä ei ole. Jos isovanhempiakaan ei ole, perittävän perivät hänen setänsä, tätinsä ja enonsa.