Köyhä Maisa Torppa sai oikeusapua – ökyelämän karu tausta

Köyhä Maisa Torppa sai oikeusapua – ökyelämän karu tausta

Kohublondin luksuselämän taustalla on toinen todellisuus.

Mainos
Mainos päättyy

Maisa Torppa joutui taannoin oikeuteen, kun hänen ex-ystävänsä Sahra Ali haki lähestymiskieltoa.

Lopulta Sahra veti hakemuksensa pois, ja nyt Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus on antanut päätöksensä avustajien palkkioista ja oikeudenkäyntikulujen korvaamisesta.

Videolla kooste Maisan käräjäoikeuspyrähdyksestä.

Tuoreesta tuomiosta käy ilmi, että Maisalle on myönnetty oikeusapua valtion piikkiin 55 prosentin omavastuulla. 

Mainos
Mainos päättyy

Maisan kohdalla oikeusavun myöntäminen herättää hämmennystä, sillä käräjäoikeuteen Maisa suhasi noin 45 000 euron arvoisella Teslallaan.

Kohukaunottaren kainalossa keikkui Chanelin jumbokokoinen käsilaukku, jonka hinta pyörii noin 5 000 euron hujakoilla.

Lisäksi Maisa omistaa puolet Nurmijärvellä sijaitsevasta omakotitalosta. Toisena omistajana on hänen tuleva ex-miehensä, it-Mikkona tunnettu mies.

Elää köyhyysrajalla

Oikeusapua annetaan valtion varoin henkilölle, joka ei taloudellisen asemansa vuoksi kykene itse suoriutumaan juristin palkkioista.

Vaikka Maisa on ympäröinyt itsensä statussymboleilla, totuus on paljon karumpi, sillä valtion silmin kohublondi on köyhä.

Mainos
Mainos päättyy
Maisa kurvaili syksyllä öky-Teslallaan poliisi-Jukan luokse Vantaan lähiöön. Todellisuudessa auton omistaa rahoituslaitos.
Maisa kurvaili syksyllä öky-Teslallaan poliisi-Jukan luokse Vantaan lähiöön. Todellisuudessa auton omistaa rahoituslaitos.

Nurmijärven hulppean omakotitalon puolikas on vain 182 500 euron arvoinen, eikä tuolla summalla irtoaisi kuin yksiö Helsingin keskustasta.

Kuitenkaan kiinteä omaisuus ei vaikuta oikeusavun saatavuuteen.

Oikeusapuun ei vaikuta Maisan Teslakaan, sillä se on edelleen rahoitusyhtiön omistama.

Käytännössä Maisa sai oikeusapua sillä perusteella, että hän elää köyhyysrajalla. Maisa tienasi vuoden 2023 verotuksen mukaan vain 29 000 euroa.

Mikäli Maisa on maksanut öky-Chanelin omasta pussistaan, hän on joutunut rehkimään sen eteen useita kuukausia, sillä Maisan bruttokuukausitulot ovat vain 2 400. Tuosta summasta pitää maksaa vielä verot sekä elämisen kustannukset, joten kallis Chanel on todella hankittu hikeä ja verta vuodattaen.

Mainos
Mainos päättyy

Lasku Sahralle

Myös Maisan ex-ystävälle Sahra Alille oli myönnetty oikeusapua, 75 prosentin omavastuulla. 

Mikäli Maisa on ostanut omilla rahoillaan jumbo-Chanelin, on saanut raataa sen eteen kuukausia.
Mikäli Maisa on ostanut omilla rahoillaan jumbo-Chanelin, on saanut raataa sen eteen kuukausia.

Ilmeisesti korkeamman omavastuun saanut Sahra tekee Maisaa parempaa tiliä.

Koska Sahra veti hakemuksensa takaisin, käräjäoikeus katsoi, että hänen tuli maksaa myös Maisan oikeudenkäyntikulut.

Omien ja Maisan oikeudenkäyntikulujen myötä Sahralle tuli maksettavaa 2 119 euroa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan