Korona pakotti uran toiselle keikkatauolle! Laulaja Eini: Olen ollut todella peloissani!

Laulaja Eini Pajumäen albumi Vihdoin valmis ilmestyi perjantaina, ja levynjulkistustilaisuutta vietettiin lauantaina yökerho Herculesissa. Edellisestä levystä on jo neljä vuotta.
– Minua jännittää aina uusien kappaleiden julkaiseminen. Olen nyt kaksi vuotta tehnyt kovasti töitä lauluääneni eteen.
Eini oppii edelleen uusia asioita laulamisesta.
– Käytän tällä albumilla ääntäni eri tavalla. Olen suunnattoman onnellinen, että olen oppinut vielä uutta. Tämä on se herkullisin hetki, koska elämä ei pysähdy tiettyyn ikään. Uskon, että ihminen voi oppia mitä tahansa, jos vain on auki elämälle.

Laulajakaunotar Eini täyttää 60 vuotta: ”Olen helkutin hyvässä kunnossa!”
Keikkakesän tapahtumat ovat painottuneet Einillä viikonloppuihin. Menneen kesän perjantait ja lauantait vierähtivät keikkalavoilla, mistä Eini on hyvin onnellinen.

– Nautin niin paljon työstäni, että olen ollut vain kahdella pienellä tauolla koko urani aikana: silloin, kun ensimmäinen lapseni syntyi ja nyt tämän koronatilanteen vuoksi.
Alun hermoilujen jälkeen hän tottui keikkojen peruutuksiin.
– Hyväksyin tilanteen ja ajattelin, etten voi vaikuttaa itse näin suuriin asioihin. Olen ollut todella peloissani ja huolestunut, mutta eniten huolettaa tapahtuma-alan ja yritysten kohtalo. Huomasin, että olemme kaikki toisistamme riippuvaisia.
Surullisinta on Einin mukaan se, ettei ketään voi halata. Hän suhtautuu kuitenkin positiivisesti tulevaisuuteen, mitä ikinä se tuokaan tullessaan.