Kiti Kokkonen menetti hajuaistinsa – kertoo avoimesti tilanteestaan

Kiti Kokkonen menetti hajuaistinsa – kertoo avoimesti tilanteestaan

Näyttelijä Kiti Kokkonen toivoo, että maku- ja hajuaisti palautuisi entiselleen.

Mainos
Mainos päättyy

Näyttelijä Kiti Kokkonen, 49, kertoo hämmentävästä tilanteestaan.

Kiti Kokkonen kertoo somevideollaan avoimesti kärsineensä hajuhallusinaatosta jo viidettä tai kuudetta viikkoa. Kiti kertoo tilanteen alkaneen yllättäen.

– Yhtenä iltana tein ruokaa ja se haisi niin hirveälle, että aattelin sen olevan pilaantunutta. Seuraavana päivänä kävi sama homma, mutta muu perhe kertoi, että ruoka maistui ja tuoksui tosi hyvälle. Kolmantena päivänä en enää erottanut mitään tuoksuja. Kaikki haisi samalta. Hirveältä teolliselta savulta. Hajuvedet, sitruuna, minttu, vanilja… ihan kaikki, kiti kertoo Instagramissa.

Hän kertoo kaiken myös maistuneen oudolle teollisselle savulle.

Mainos
Mainos päättyy

Sokerin ja suolan maun erotin, mutta muuten kaikki maistui samalle teolliselle savulle. Haju ja maku oli ihan uusi, semmonen jota en osannut yhdistää mihinkään. Ensimmäinen viikko oli aivan karmea. Aattelin seonneeni ja tottakai ehti miettiä vaikka ja mitä.

Kiti hakeutui luonnollisesti lääkäriin ja syitä alettiin selvittää.

Onneksi heti alkuun suljettiin pois kaikki vakavat asiat, mutta syytä etsittiin viisi viikkoa. Yksi hammaskin poistettiin siinä hötäkässä, mutta sekään ei ollut syyllinen. Syöminen alkoi luonnollisesti ahdistaa, Kiti myöntää ja lisää:

Oli hankala olla yleisillä paikoilla, kun kaikki haisi niin kamalalle. Välillä jotkut hedelmät maistui melkein samalta kuin ennen, mutta oikeastaan riisi ja supervaalea hötöleipä oli ainoita tutun makuisia asioita sokerin ja suolan lisäksi.

Hätä kotipihalla! Kiti Kokkosen mies osasi toimia pelastustilanteessa

Kiti kertoo hajuhallusinaatiostaan somevideolla:

Mainos
Mainos päättyy

Jäänyt tulehdus pyörimään

Kiti haluaa puhua asiasta jatkossakin avoimesti.

Olen puhellut tästä aika paljon, kun on ollut niin hämmentävä kokemus ja ajattelin nyt tännekin tästä laittaa sen takia, että jos joku muukin tästä kärsinyt tai sattuu tulevaisuudessa omalle kohdalle ni tietää sitten, että tämä on ilmeisesti melko yleistä. Itse en ollut kuullutkaan tämmösestä.

Hajuhallusinaation syy myös selvisi ja Kitillä on uskoa tulevaan.

Röntgeneistä ei löytynyt mitään, mutta onteloiden viipalekuvauksesta selvisi, että on jäänyt flunssasta tulehdus pyörimään ja kaik tiehyet niin tukossa, että jotkut hajureseptorit on shokissa siellä sitten. Nyt on syytä toivoa, että lähiaikoina palautuisi oikeat tuoksut ja maut ja täältä löytyy vertaistukea, jos joskus kohtaat tämmösen erikoisuuden.

Tällainen olisi ollut Kiti Kokkosen seuraava Putous-hahmo: ”Olisi tippunut ensimmäisenä”

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan