Kirja: Antti Tuiskua heiteltiin dildoilla ja pulloilla – ajettiin myös takaa kirveet kädessä
Eläköitynyt poppari paljastaa tuoreessa kirjassaan hurjia kokemuksiaan.
Antti Tuiskun uusi teos Käännekohta (Antti Tuisku ja WSOY, 2024) ilmestyy tänään (27.2.) laulajan syntymäpäivänä.
Kirjassa päästään kurkistamaan Antin viimeisen Mayhem-kiertueen kulisseihin hänen päiväkirjamerkintöjensä kautta.
Kaksi vuosikymmentä keikkaillut artisti on nähnyt ja kokenut uransa varrella yhtä sun toista.
Hän kertoo kirjassaan, että hetket ennen konserttia noudattavat tuttua kaavaa. Lahden keikallaan 15.4.2023 hän kirjoittaa löytäneensä paikan äänenavaukseen yllättävästä sijainnista.
Antti päätyi suorittamaan lämmittelyään Lahti Hallin kellariin koneiden ja työkalujen sekaan. Tilanne saa hänet muistelemaan uraansa.
- Nykyään minua ei keikkaillessa yllätä oikeastaan enää mikään. Vuosien varrella on tullut esiinnyttyä lumilinnoissa ulkoilmatapahtumissa kahdenkymmenen asteen pakkassa ja pienissä kuppiloissa ympäri Suomen maata. Lavalla on repeytynyt vaatteita, sinne on lennellyt pulloja, pikkuhousuja ja dildoja, meitä on ajettu takaa kirveet kädessä ja liikenne on jouduttu pysäyttämään, kun ihmiset ovat juosseet bussin perässä. Olen esiintynyt toinen silmä niin tulehtuneena, että tuntui kuin siinä olisi ollut puukko pystyssä koko keikan ajan, Antti kertoo kirjassa.
Kursivoitu kohta on lainaus juuri ilmestyneestä kirjasta.