Katso kuvat: Matti Nykäsen tytär Eveliina Mäntykangas, 30, esittää teatteridebyytissään omaa äitiään ja mummoaan: ”Tämä on ollut hauskaa!”
Jyväskylän kupeessa Ränssin Kievarin lavalla pikakelataan tuoreessa laulunäytelmässä Matti Nykäsen värikkäitä elämänvaiheita.
Elämä on laiffii -kesäteatteriesityksessä nähdään vahvassa roolissa myös Matin tytär Eveliina Mäntykangas, 30.
– Tämä on ollut hauskaa! Muut näyttelijät ovat todella hyviä ja ottavat koppia, jos hermostuksissani unohdan jonkun vuorosanan. Olen kuitenkin muistanut suurin piirtein kaiken, joten eihän lopputulos voi kuin olla hyvä, Eve nauraa Seiskalle.
Eveliina tekee teatteridebyytissään heti tuplaroolin esittämällä sekä Vieno-mummoaan että omaa äitiään Pia Mäntykangasta. Alkuperäinen Pia-äiti onkin ottanut tyttärensä uuden aluevaltauksen suurella ilolla vastaan.
– Äiti kävi jo katsomassa näytelmän ja tykkäsi siitä hirmuisesti. Hän kehui myös näyttelemistäni ja sanoi, ettei tämä tullut hänelle minkäänlaisena yllätyksenä. Olenhan aina tykännyt esiintyä ja laulaa, Eveliina kertoo.
– Kotopuolessa on muutenkin tsempattu ja kehuttu sekä kannustettu, että pitäisi jatkaa näyttelemistä. Eihän sitä ikinä tiedä mihin elämä vie. Sanotaan näin, että jokainen tsäänssi on mahdollisuus!
Matti Nykäsen tytär Eveliina Mäntykangas sai tyttövauvan - ihana perhekuva sulostuttaa!
Matti Nykäsen Elämä on laiffii -musikaalin riemukkaita tunnelmia
