Katariina Souri oudossa puuhassa: "Ei tämä kiusaaminen kauaa kestänyt"

Kuvataiteilija-kirjailija Katariina Souri työnsi väkisin kätensä suden suuhun. Mitä sitä ei taiteen vuoksi tekisi?
Nykyään ennen kaikkea taidemaalarina työskentelevä Katariina Souri, 54, käyttää kaikki konstit, kun luo teoksiinsa oikean tunnelman. Mallina julkisuuteen noussut, sittemmin kirjailijana ja käsikirjoittajana läpilyönyt Katariina halusi tekeillä olevaan maalaukseensa suden.
Susimalleja on kuitenkin hankala löytää edes Sipoosta, jossa Katariinalla on tila. Niinpä maalari tarttui kotoisempaan vaihtoehtoon. Rakkaus eläimiä kohtaan on yksi läpi hänen elämänsä kulkeneita voimia, joten ei yllätä, että kotoa löytyi malliavuksi koira.
Malliksi suostuteltu Katan koira on nimeltään Vayu, ja se on harvinainen italialainen lammaspaimenkoira maremmano-abruzzese.
Tuoreessa Instagram-julkaisussaan Katariina on toisella kädellä kuvannut Vayu-hauvansa samalla kun pitää toista kättään valppaan lammaspaimenen kidassa. Koira on kuono ylöspäin ja kaunis valkoinen turkki valtoimenaan.
Kiltti Vayu ei näytä lainkaan vastentahtoiselta emäntänsä opastuksessa. Katariina kirjoittaakin useiden hymy- ja nauruemojien koristamassa kuvatekstissään, mistä on kyse.
- Vayu raukka joutui kuvattavaksi kun yritän maalata
valkoista sutta. Yritin saada päätä oikeaan kulmaan. Ei tämä kiusaaminen kauaa
kestänyt, ja Vayu otti touhun leikin kannalta
Wikipedian mukaan maremmanno-abruzzeset eivät sovellu tiheästi asutuille aluille, joten Vayu on varmasti onnellinen osana suurta laumaansa Katariinan tiluksilla. Rotu on myös hyvin älykäs, omatoiminen, joskaan ei miellyttämisenhaluinen, ja kiintyy kovasti omistajaansa.
– Hilmuisen peloittava susihauva, kuvaa onkin jo kommentoitu
– On se, Katariina vastaa
– Hän yrittää sanoa "mä en hei owe fufi", toinen kommentoija vitsailee, ja Katariina vastaa itkunauruhymiöillä.
– Ihana rakki, Vayuta myös kuvaillaan sydänten kera.