”Kaiken maailman missejä on riittänyt” – Porvoon poliisiampumisista epäiltyjen veljesten isä: Pojat ovat naistenmiehiä!
Kirjailija Paul Murphy sai pari viikkoa sitten Tukholmaan järkyttävän puhelun Suomesta: omat pojat Richard, 30, ja Raymond, 25, Granholm oli otettu kiinni elokuvatyylisen takaa-ajon päätteeksi, epäiltynä kahden poliisin ampumisesta Porvoossa.
Poikien motiivista Paulilla ei ole mitään käsitystä.
– Tämä on niin järjetön ja epälooginen teko, että sitä on vaikea tajuta. Jos olisi ollut vaikka iso rahakassi pakoautossa, niin olisi helpompi ymmärtää.
Seiskalle on tullut Porvoosta vinkkejä, joiden mukaan poikien teko olisi ollut kosto vuosikymmenien takaisista tapahtumista.
– Se on mielestäni täysin poissuljettu asia, Paul sanoo.
Hän kertoo nähneensä poikiansa viimeksi vuodenvaihteessa.
– He kävivät kylässä, ja kaikki oli hyvin. Meillä on aina ollut ihan normaali perhe.
Peruskoulun jälkeen Raymond ja Richard päätyivät isänsä mukaan erilaisiin hanttihommiin.
– Molemmat tekivät paljon töitä rakennuksilla. Nuorempi oli myös ravintola-alalla ja vanhempi portsarina.
Porvoon poliisiampumisista epäiltyjen isä: ”Heidän on täytynyt olla vahvoissa huumeissa!”
Paul on huomannut, että keskustelupalstoilla huomio on siirtynyt järkyttävästä tapahtumasta poikien ulkonäön kehumiseen. Isä myöntää, että veljeksissä onkin naistenmiesten vikaa.
– Naisia on ollut koko ajan, sen verran komeita he ovat. Kaiken maailman missejä on riittänyt. Pojat ovat raittiita ja pukeutuneet sekä käyttäytyneet hyvin. Sekin on varmaan vaikuttanut.