Jutta Larmin ulostulo jakaa mielipiteitä

Jutta Larmin ulostulo jakaa mielipiteitä
Jutta Gustafsberg Miss Suomi-kilpailu Billnäsissa 2018-09-29

Liikunnallinen Jutta harrastaa trendikästä lajia.

Mainos
Mainos päättyy

Hyvinvointiyrittäjä Jutta Larm (ent. Gustafsberg) harrastaa monen tavoin trendikästä avantouintia.

Arkistovideolla Jutta ruokatentissä:

Rakastaa shokkia

Jutta jakaa Instagram-julkaisussaan mielipiteitä herättävän näkemyksensä – hän käy avannossa ennen saunaa.

Mainos
Mainos päättyy

– Rakastan sitä shokkia, kun pulahdan avantoon ennen saunaa kylmiltään. Se herättää kehon, terävöittää mielen ja sitten pääsee saunaan nauttimaan. Mua ei saa avantoon enää saunasta, koska lämpö on niin ihanaa! Jutta kirjoittaa.

Lämpöerojen kanssa on syytä kuitenkin olla tarkkana.

Turun avantouimarit kertoo, että saunasta ei ole hyvä mennä liian nopeasti avantoon eikä avannosta saunaan. Saunan ja avannon välinen lämpöero aiheuttaa sydämelle kovan rasituksen ja verenpaineen vaihtelu saattaa aiheuttaa huimauksen tunnetta.

Jutta kertoo julkaisussa, että hän pulahtaa avantoon joskus aamulla ilman saunaa.

Iloinen hyvinvointiyrittäjä poseeraa julkaisun otoksissa avannon edessä sininen villapaita ja harmaa pipo päässään.

Mainos
Mainos päättyy

Trendikäs terveyslaji

Kylmäuinti ja avantouinti ovat viime vuosina kasvattaneet merkittävästi suosiotaan, ja niitä harrastavat yhä useammat, mukaan lukien monet julkisuudesta tutut henkilöt. Lajin trendikkyyttä lisäävät sen moninaiset terveysvaikutukset, kuten verenkierron vilkastuminen, stressin lievittyminen, unenlaadun paraneminen ja vastustuskyvyn vahvistuminen. 

Sosiaalisessa mediassa julkkikset jakavat päivittäin kokemuksiaan kylmäuinnin parissa, mikä on omalta osaltaan lisännyt lajin näkyvyyttä ja suosiota.

Muun muassa presidentti Alexander Stubb, mediapersoona Jaajo Linnonmaa, juontaja Vappu Pimiä sekä ex-nyrkkeilijä Elina Gustafsson harrastavat trendilajia.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan