Jukka-Pekka Palo pakeni henkensä edestä tsunamia – näyttelijä muistelee kaoottista tilannetta: Ravintolaan sulloutui toista tuhatta ihmistä

Jukka-Pekka Palo
Mainos
Mainos päättyy

Tapaninpäivänä 2004 Jukka-Pekka Palo, 68, käyskenteli vailla huolen häivää kuvankauniilla thaimaalaisella hiekkarannalla. Näyttelijä oli ostanut 50-vuotispäivänsä kunniaksi itselleen ja vaimolleen lemmenloman Krabille.

– Muistan, miten siinä simpukoiden etsimisen lomassa kiinnitin huomiota veteen, joka vetäytyi äkisti merelle. Se oli kummallista. Minulla ei sytyttänyt vielä siinä vaiheessa, vaikka olisi pitänyt, Jukka-Pekka muistelee nyt 18 vuotta myöhemmin.

Pian helsinkiläisnäyttelijä ymmärsi kiinnittää huomiota myös kohinaan, joka alati voimistui taustalla. Sen jälkeen hän havahtui puvustajana työskentelevän vaimonsa Riitta Anttosen huudahdukseen.

– Hän viittoili merelle, jossa näkyi kaksi isoa aaltoa. Silloin sytytti. Se oli tsunami.

Mainos
Mainos päättyy

Jukka-Pekan mukaan kukaan ei voi etukäteen tietää, kuinka reagoi tiukan paikan tullen. Se selviää vasta silloin, kun on tosi kyseessä.

Tapaninpäivän tsunami 2004 vei yli 200 000 ihmisen hengen. Thaimassa ollut Jukka-Pekka juoksi vaimonsa kanssa turvaan. – Olimme juuri katsoneet tsunami-aiheisen dokumentin ja tajusimme, mistä on kyse.
Tapaninpäivän tsunami 2004 vei yli 200 000 ihmisen hengen. Thaimassa ollut Jukka-Pekka juoksi vaimonsa kanssa turvaan. – Olimme juuri katsoneet tsunami-aiheisen dokumentin ja tajusimme, mistä on kyse.

– Silloin elimistö ottaa ohjat. Onko sankari vai petturi, jähmettyykö vai pakeneeko? Vetäytyykö kilpikonnapuolustukseen vai lähteekö juoksemaan? Onnekseni meille kävi Riitan kanssa niin, että me lähdimme juoksemaan.

Jukka-Pekka Palo pelastui täpärästi Thaimaan tsunamista – ”Yritin huutaa, mutta kukaan muu ei tajunnut”

Henkensä edestä paenneet Jukka-Pekka ja Riitta onnistuivat hakeutumaan turvaan kukkulan laelle betoniseen ravintolarakennelmaan. Jukka-Pekan mukaan tilaan sulloutui pitkälti toista tuhatta ihmistä turvaan. Tilanne oli kaoottinen.

– Emme tienneet, mikä ulkomaailmassa oli tilanne. Parilla tamperelaisella kundilla oli suora yhteys Nokian toimistoon, ja sitä kautta tuli tietoa. Muutoin mitkään yhteydet eivät pelanneet. Puhelut tai tekstiviestit eivät kulkeneet.

– Eräs australialainen palomies otti tilanteen haltuunsa. Hän oli hyvä johtajatyyppi, jolle aina välitettiin ne Nokialta tulleet tiedot. Sitten hän piti meille ikään kuin tiedotustilaisuuden tunnin välein ja sanoi, että nyt kukaan ei lähde minnekään.

Mainos
Mainos päättyy
MTV:n Kämppikset-sarjassa Jukka-Pekan kanssa näyttelevät myös Pertti Sveholm ja Marja Packalén.
MTV:n Kämppikset-sarjassa Jukka-Pekan kanssa näyttelevät myös Pertti Sveholm ja Marja Packalén.

Näyttelijä Jukka-Pekka Palo eläkepäivistään: Olen hassutteleva ukki

Tilanteen vakavuus ja kauheus ilmeni vasta seuraavana päivänä, jolloin betonitilassa värjötelleet saatiin evakuoitua.

– Näimme omin silmin, mitä oli tapahtunut. Aalto oli käyttänyt suurimman voimansa jo muualla, mutta meidänkin rannallamme kuoli kolmisenkymmentä ihmistä.

Intian valtameren merenalaisesta maanjäristyksestä alkunsa saanut tsunami oli iskenyt voimalla laajalle alueelle Etelä- ja Kaakkois-Aasiaan. Hyökyaalto tappoi kaikkiaan yli 200 000 ihmistä. Se jätti jälkensä myös Jukka-Pekkaan ja Riittaan pitkäsi aikaa.

– Nykyisellään en enää saa ahdistuskohtauksia, mutta kyllä kokemuksen tulemme aina muistamaan.

Tsunami vaikutti pitkään Jukka-Pekka Paloon. Enää 68-vuotias näyttelijäkonkari ei kärsi ahdistuksesta vuodenvaihteen tienoilla.
Tsunami vaikutti pitkään Jukka-Pekka Paloon. Enää 68-vuotias näyttelijäkonkari ei kärsi ahdistuksesta vuodenvaihteen tienoilla.
Mainos
Mainos päättyy

– Kaikesta pitää mennä läpi, kipua kohden, näyttelijä toteaa.

Jukka-Pekka Palosta tuli vahingossa näyttelijä: Näin jo lapsena kuuluisuuden haitat

Jukka-Pekka Palo voisi ikänsä puolesta nautiskella eläkepäivistä, mutta hän haluaa yhä näytellä. Parhaillaan hänet nähdään J-P Valkeapään renttukomediassa Hetki lyö, jossa hän tekee kylmäävän roolin psykopaattina.

Näyttelijäperheeseen syntynyt Jukka-Pekka esiintyi ensimmäisen kerran elokuvassa vain viisivuotiaana näytellessään isänsä Tauno Palon rinnalla filmissä Tulipunainen kyyhkynen.
Näyttelijäperheeseen syntynyt Jukka-Pekka esiintyi ensimmäisen kerran elokuvassa vain viisivuotiaana näytellessään isänsä Tauno Palon rinnalla filmissä Tulipunainen kyyhkynen.

– Niin kauan kuin nautin työnteosta, teen töitä.

– Eläkeläisenä on vielä sellainen illuusio vapaudesta, että saan valita mihin lähden mukaan ja mihin en. Etenen projekti kerrallaan ja katselen, mitä elämä tuo tullessaan.

Tilaa Seiska tästä!
 
Oletko jo tilaaja? Lue tuoreimman Seiskan digilehti lomakkeella.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan