Juhani ja Leila Palmun pentubisnes paljastui
Leila Palmu kertoo kaupan käyneen hyvin.
Taidemaalari Juhani Palmu, 79, on taistellut pitkään terveytensä kanssa. Juhanin riesana ovat olleet niin syöpäkasvaimet, palovammat kuin sydämen vajaatoimintakin.
Terveyshuolien lisäksi harmaita hiuksia on aiheuttanut myös raha.
Juhani on jo vuosia kierrättänyt laskujaan ulosoton kautta. Iso osa veloista on ehtinyt vanhentua, mikä tarkoittaa, että esimerkiksi useiden satojentuhansien verovelat jäivät verottajan tappioksi.
Suurten summien anteeksisaamisesta huolimatta taloushaasteet eivät ole helpottaneet. Pelkillä taulujen myymisellä ei ilmeisesti elä, sillä Juhani ja Leila-vaimo ovat keksineet uuden vaurastumiskeinon. Pariskunta on nimittäin alkanut kaupittelemaan kissanpentuja Tori-sivustolla.
Myynti-ilmoituksessa etsitään "loppuelämän kotia söpöille kissanpennuille." Kaupan on viisi maatiaiskissan pentua. Ilmoituksen mukaan rokotukset ovat kunnossa, ja pentujen luovutus on oikeaoppisesti 14 viikon iässä. Hintaa pennuilla on 250 euroa. Pitkäkarvaisesta poikakissasta kuitenkin pyydetään selvästi enemmän, 400 euroa.
Seiska tavoitti kissojen myynnistä vastaavan Leilan. Hän kertoo nauraen, että pennuista neljä on jo myyty. Enää on jäljellä siis yksi.
- Tämä meidän kaunein kissa, pitkäkarvainen poika on vielä vapaana, Leila toteaa.
Leila kertoo kissojen olevan heidän oman Mamma-kissansa poikasia. Pentujen pitäminen itsellä ei kuitenkaan ole mahdollista.
- Mamma-kissa tuntuu taas pyöristyneen, Leila paljastaa epäillen emon olevan jälleen tiineenä.
Toimittajan kysyessä Leila myöntää kissan saavan kuljeskella vapaana. Leilan mukaan kyseessä on maalaiskissa, joka on tottunut liikkumaan pitkin peltoja.
- Ei se kovin kauas ikinä lähde. Ja on se sirutettu, Leila vakuuttaa.
Järjestyslain mukaan kissaa saa pitää vapaana. Eläimen omistajan on kuitenkin huolehdittava, ettei kissa pääse kytkemättömänä kuntopolulle tai muulle sen kaltaiselle juoksuradalle, eikä lainkaan uimarannalle, lasten leikkipaikaksi varatulle alueelle, toriaikana torille tai yleiseen käyttöön kunnostetulle ladulle tai urheilukentälle. Vapaana liikkuvaa kissaa on mahdoton valvoa, joten omistaja ei voi olla varma, rikkooko kissa lakia. Omistajalla on velvollisuus vastata lemmikkinsä aiheuttamista vahingoista.
Mahdolliset vahingot tai tiheä pentuetahti ei Leilaa juuri kauhistuta. Kissansa terveyden puolesta hän kuitenkin murehtii.
- Kunhan ei jää auton alle, Leila huokaisee.
Lähde: Minilex