Jopas! Peltsi Peltola oppi ällistyttävän taidon

Jopas! Peltsi Peltola oppi ällistyttävän taidon
20181206 HELSINKI. HOTEL KÄMP. Itsenäisyyspäivän viralliset jatkot Hotelli Kämpissä. Kuvassa Mikko Peltsi Peltola. KUVA: ATTE KAJOVA

50-vuotias televisiokasvo hurmaa taidoillaan.

Mainos
Mainos päättyy

Koko kansan rakastamat retkeilijät, Mikko "Peltsi" Peltola, 50, ja hänen poikansa Osmo, 13, viettivät laatuaikaa syksyisessä ulkoilmassa. Peltsillä ja hänen vaimollaan on Osmon lisäksi teini-ikäinen tytär.

Video: Peltsi ja Osmo vastaavat Seiskan nopeisiin kysymyksiin

Minkä aikuisena oppii...

Peltsi paljastaa tuoreessa Instagram-julkaisussaan uuden harrastuksensa: yksipyöräisellä ajaminen.

Mainos
Mainos päättyy

Toinen kersa voimistelee, toisen kanssa ulkoilua.. Voi ilveksen munat miten helppoa yksipyöräisellä ajaminen on. Kun on aloittanut opettelut aikuisiällä, huomaa miten nopeasti oppii ja omaksuu uusia asioita. Helppoa hommaa! Peltsi kirjoittaa.

Julkaisun ensimmäisissä otoksissa Mikko ja Osmo poseeraavat skuuttiparkissa. Päivityksessä on mukana myös videot Mikosta yksipyöräilemässä sekä Osmosta temppuilemassa potkulaudalla skuuttiparkissa.

Isän ja pojan harjoittelut eivät selvästikään ole menneet hukkaan, sillä molemmat loistavat omissa lajeissaan.

Onnettomuus toukokuussa

Pitkän linjan toimittajana ja juontajana tunnettu Peltsi osoittaa rohkeutta aloittaessaan uuden yksipyöräilyharrastuksen, sillä hän joutui keväällä pyöräilyonnettomuuteen. Hän kertoi asiasta Iltalehden haastattelussa.

Mainos
Mainos päättyy

– Polkupyörällä typerehdin, kaaduin ja solisluu poikki. Nyt on oltu leikkauksessa ja toipuminen voi alkaa, hän kertoi IL:lle.

Onnettomuus tapahtui töyssyn takia, jota Peltsi ei auringonpaisteen vuoksi huomannut. Televisiokasvo näyttää toipuneen onnettomuudesta hyvin.

Peltsi ja Osmo -sarja palkittiin Kultainen Venla -gaalassa vuoden ohjelmana. Kuvassa vasemmalla luottokuvaaja Juha Korhonen.
Peltsi ja Osmo -sarja palkittiin Kultainen Venla -gaalassa vuoden ohjelmana. Kuvassa vasemmalla luottokuvaaja Juha Korhonen.

Supersuosittu kaksikko

Viime vuonna käynnistynyt Peltsi ja Osmo -sarja nousi nopeasti ilmiöksi, ja erityisesti Osmo hurmasi televisionkatsojat ympäri maan.

Mainos
Mainos päättyy

Kotimaan luontoon sijoittuva ohjelma seuraa isän ja pojan yhteisiä retkiä, ja se kohosi välittömästi suureksi hitiksi. 

Sarjan myötä Osmo palkittiin vuoden esiintyjänä Kultainen Venla
-gaalassa, ja itse sarja vei voiton vuoden parhaana ohjelmana.

Huippusuositusta sarjasta ei ainakaan heti nähdä toista kautta.

Osmo vierailee kuitenkin Peltsin toinen luonto -ohjelman viidennellä kaudella, joka alkaa joulukuussa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan