Johanna Tukiainen tuomittiin rattijuopumuksesta vuosia sitten – päihdelääkäri myönsi ajokortin vihdoin takaisin! 

Johanna Tukiainen poseeraa Seiskalle
Mainos
Mainos päättyy

Uuden elämänsuunnan löytänyt Johanna Tukiainen tuomittiin vuonna 2011 törkeästä rattijuopumuksesta 80 päivän ehdolliseen vankeusrangaistukseen ja 40 päiväsakkoon. Maksuja tuli yhteensä 720 euroa. Tuolloin Johanna puhalsi 1,99 promillea, jonka seurauksena naiselta lähti myös kortti. 

Jo ennen vuotta 2011 ja sen jälkeen Johanna eli sekaista elämää muun muassa alkoholin väärinkäytön vuoksi. Johanna ei esimerkiksi koskaan hankkinut ajokorttiaan takaisin, sillä hän ei ollut täysin varma, kuinka se tehdään ja sen lisäksi Johanna asui aivan Helsingin ydinkeskustassa.

- En oikeastaan tarvinnut ajokorttia, raitistunut Johanna kertoo Seiskalle nyt. 

Tilanne on nyt täysin toisin kuin viinan huuruisina vuosina. Johanna on tehnyt töitä saadakseen korttinsa takaisin. 

- Olen saanut päihdelääkäriltä luvat, että kortti voidaan minulle edes myöntää. Olen käynyt verikokeissa ja käynyt läpi muutkin tarvittavat lupa-asiat. 

Mainos
Mainos päättyy

Puolen vuoden ajan Johannalla on ollut jo auto odottamassa sitä päivää, kun kortti isketään vihdoinkin hänen käteensä elokuun alkupuolella. 

- Kun olimme Julia-siskoni kanssa nuorena Amerikassa, niin kyllähän minä siellä ajoin autoa. Olen oikein hyvä kuski, ehkä hieman miesmäinen. Naiset ovat kovin varovaisia ratissa, mutta kyllä minäkin tosin olen. Minulla ei ole kova kaasujalka, vaan rajojen puitteissa mennään. 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan