Jethro Rostedt myi Hjallis Harkimolle kesämökin – talokaupoista kehkeytyi sekava soppa!

Kansanedustaja Hjallis Harkimo (liik.) aktivoitui pääsiäisenä kiinteistömarkkinoilla. Maanmittauslaitokselle toimitetun kauppakirjan mukaan Hjallis osti kiinteistönvälittäjä Jethro Rostedtilta kesäpaikan Raaseporista 580 000 eurolla.
Mökkiasiasta heräsi keskustelu, sillä kiinteistö ilmestyi kauppojen solmimisen aikoihin Etuovi-palveluun, jossa sitä myytiin peräti 975 000 eurolla.

Raaseporissa levisi sitkeä huhu, jonka mukaan Hjallis olisi ilmoituksen takana ja tavoittelisi liki 400 000 euron pikavoittoa.
Seiskan tavoittama Hjallis kiistää jyrkästi asian.
– Ei ole minun asettamani ilmoitus, enkä ole antanut toimeksiantoa. Se on kuukausi sitten tullut sinne, ja se on Jethron tekemä, Hjallis lausuu Seiskalle.
Muutama tunti Seiskan soiton jälkeen myynti-ilmoitus katosi netistä, eikä Jethro halua kommentoida asiaa.