Jare Tiihonen teki viime vuonna karmean tappion – tämä tilanne on nyt

Räppieläkeläinen ei ole nostanut firmastaan 11 vuoteen palkkaa.
Jare Tiihosella oli varmasti suu mutrussa vuonna 2022.
Video: Jare Tiihonen ullakkokäräjillä
Hänen omistamansa Liiga Music Oy:n voittokulku oli katkennut rumahkoon, liki 160 000 euron tappioon.
Vuosi oli muutoinkin haastava: räppieläkeläisen sijoitukset olivat menneet pahasti mönkään, ja lahtelainen poskisolisti joutui myös käräjille selvittämään ullakkoprojektin sotkuja.
Nyt paremmin Cheek-nimellä tunnetun taiteilijan suunpielet ovat varmasti taas yläasennossa.
Liiga Music nimittäin palasi voittojen tielle: liikevaihto kasvoi 416 000 euroon ja viivan alle jäi peräti 229 000 euroa.
Sijoitukset kasvussa
Myös tase näyttää hyvältä. Yhtiön voitonjakokelpoiset varat ovat 4,6 miljoonaa euroa.
Rahaa firman tilillä oli tilikauden päätteeksi 370 000 euron edestä. Muuten varat ovat erilaisissa sijoituksissa, jotka ovat kasvaneet edellisestä vuodesta 380 000 euroa.
Huomioitavaa kuitenkin on, että yhtiön vieras pääoma on kasvussa.
Putiikilla on pitkäaikasta velkaa 505 000 euroa ja lyhytaikaisia lainoja 318 000 euron edestä.
Velkojen suhde yhtiön kannattavuuteen ja varoihin ei kuitenkaan ole hälyyttävä.

Ei nosta palkkaa
Jare kertoi viime vuonna Sijoitusovi-podcastissa, että hän ei ole nostanut firmastaan koskaan palkkaa. Näin oli myös vuonna 2023.
Hänen ansiotulonsa muodostuvat tekijänoikeustuloista, joita maksavat Teosto ja Gramex. Tilanne on jatkunut Jaren osalta samanlaisena vuodesta 2011.
Sen sijaan rojaltit, kuten Spotify-tulot maksetaan hänen yhtiönsä pankkitilille.
– Miljoona soittokertaa tuottaa levy-yhtiölle noin 5 000 euroa. Artistin korvaus määrittyy sitten sen mukaan, mikä on hänen rojaltiprosenttinsa tuotoista. Tuo on se nyrkkisääntö.
– Kappaleet ovat aina striimanneet sen verran, että ei minulla ole kertaakaan ollut alle 100 000 euroa Spotify-tuotto. Se on minulle tärkein passiivinen tulovirta, Jare kertoi Sijoitusovi-podcastissa.
Piilotti osinkotiedot
Jare on ollut myös aktiivinen osinkojen nostaja. Hän on kotiuttanut firmastaan käytännössä joka vuosi 150 000 euroa.
Tällä kertaa Liiga Music on kuitenkin jättänyt julkaisematta tilinpäätöksensä liitetiedot, josta osingonjako olisi selvinnyt.
Syytä on kuitenkin olettaa, että vahvan tilikauden jälkeen Jare on jatkanut osinkokäytäntöään.
Jare hyödyntää vuosittain listaamattomien yritysten veroetua. Jos yhtiö maksaa osakkaalleen enintään 150 000 euroa osinkoja, 75 prosenttia tästä summasta on täysin verotonta, mikäli osinko on enintään kahdeksan prosenttia firman matemaattisesta arvosta.
Jare kirjasi vuonna 2022 ansiotuloja 86 607 euroa ja pääomatuloja 36 409 euroa eli yhteensä 123 016 euroa. Mätkyjä kertyi 534 euroa.