Jaajo Linnonmaalta paljonpuhuva ulostulo
Jaajo Linnonmaa kertoo Instagramissaan luopuneensa monista työtehtävistään. Mutta mikä oli kovin päätös?
Yrittäjä Jaajo Linnonmaa julkaisi tänään (5.12.) Instagramissaan päivityksen, jossa hän pohtii suhtautumistaan ajankäyttöön. Julkaisun pitkässä kuvatekstissä Jaajo miettii monipuolisen työuransa aikana tehtyjä valintoja.
Sarjayrittäjänäkin tunnettu Jaajo kirjoittaa viettävänsä parhaillaan poikkeuksellista syksyä: hänellä on vapaata.
– Vasta yli nelikymppisenä olen ymmärtänyt, että aikaa ja energiaa on rajallisesti. Ja kun ikää tulee lisää, niin molemmat on kortilla, hän kirjoittaa.
– Niinpä olen opetellut lopettamaan asioita. En siksi, että ne eivät olisi tärkeitä vaan siksi, että ne syövät aikaa ja energiaa.
Suuria muutoksia arjessa
Useasti palkitun ex-radiojuontajan aamuherätykset töihin loppuivat vuonna 2022, kun hän lopetti huippusuositun Aamulypsy-ohjelman juontamisen Radio Suomipopilla.
– Sain tilalle aamut perheen kanssa ja rutkasti energiaa tekemiseen.
Kovia päätöksiä
Sittemmin Jaajo nähtiin muun muassa luotsaamassa Diiliä, mutta aikansa kutakin.
– Kovin päätös oli varmasti lopettaa Diili. Rakastin konseptia ja se myös opetti. Antoi energiaa, mutta vei aikaa. Nyt päätöksen myötä tuli syksyyn 8 viikkoa vapaata.
Jaajo kertoo myös lopettaneensa liiketoimia sekä jättäytyneensä pois erinäisten firmojen toiminnasta. Ne kun ottivat enemmän kuin antoivat.
Täysin vapaalle hän ei kuitenkaan ole heittäytynyt, vaan mies kertoo viettäneensä syksyä uusia projektejaan suunnitellen.