IS: Shokkieronnut Laura Arffman avautuu väleistään ex-puolisoonsa
Urheilutoimittajan puolison halu erota tuli Lauralle shokkina.
Ylen urheilutoimittajana tunnetun Laura Arffmanin, 40, avioliitto tuli päätökseensä alkuvuodesta.
Katso video – Tältä näyttää MTV:n uutisstudion kulisseissa:
Ero tuli shokkina
Laura ja uransa päättänyt huippuhiihtäjä Anssi Pentsinen avioituivat vuonna 2017. Ex-parille syntyi kaksi lasta vuosina 2019 ja 2021.
Urheiluruudusta tuttu Laura kertoi maaliskuussa avioerostaan mustavalkoisessa Instagram-julkaisussa, jossa oli videoita entisestä parista.
– Elämäni kymmenen parasta vuotta. En olisi koskaan uskonut, että tämä päivä koittaa, Laura kirjoitti julkaisun kuvatekstissä.
Laura jatkaa, että he ajoivat alkuvuodesta päin seinää.
– Olisin ollut valmis tekemään meidän eteen enemmän,
Laura kirjoitti lohduttomassa julkaisussaan ja toivoi. että he saavat käsitellä asiaa rauhassa lasten kanssa.
Tällaiset ovat ex-parin välit nyt
Laura kertoo Ilta-Sanomien haastattelussa väleistään entiseen puolisoon.
Lauralle oli shokki kuulla, että Anssi halusi päättää heidän pitkän suhteensa.
– Jos sanon suoraan, niin emme ole väleissä. Lasten asiat hoidamme tietenkin asiallisesti, mutta muuten emme ole väleissä, Laura kertoo Ilta-Sanomille.
Laura kertoo saaneensa paljon kiitosta avoimuudestaan avioeronsa suhteen.
– Toivon, että siitä on ollut joillekin apua, koska samanlaista tukea olisin kaivannut alkuvuodesta, Laura toteaa IS:lle.
Uusi juontopesti
Laura juontaa Linnan juhlat itsenäisyyspäivänä ensimmäistä kertaa.
Linnan juhlien suomenkielistä lähetystä selostavat Lauran lisäksi Sami Sykkö, Jussi-Pekka Rantanen ja Ari Hakahuhta. Ruotsiksi lähetystä selostavat Jonas Blomqvist, Jenny Jägerhorn ja Märta Nummenmaa.
– Oli iloinen yllätys, että minua pyydettiin mukaan. Kyseessä on kunniatehtävä, johon suhtaudun erittäin nöyrästi ja toki vähän myös jännittäen, Laura kommentoi Ylen tiedotteessa.
Linnan juhlat 2025 6.12. TV1 ja Yle Areena klo 18.15. Linnan jatkot TV1 ja Yle Areena klo 22.15.