Ilkka ja Anni Ihamäen kotona harmittava pihaongelma – "Mä en kestä"

Juontajapariskunta kertoo avoimesti tilanteestaan.
Juontajapari Anni Ihamäki, 42, ja Ilkka Ihamäki, 38, kertovat ongelmistaan puutarhassaan.
Uuteen omakotitaloon viime kesän lopulla muuttanut julkkispari pyytää apua sosiaalisessa mediassa pihan kasvillisuuden kanssa. 1960-luvulla rakennetun kaksikerroksisen talon remontti valmistui viime vuoden puolella, ja ökykämpässä on myös mukavan kokoinen piha-alue, johon oli saatu istutuksia jo ennen talven tuloa.
– Iltaa! Täällä oikea viherpeukalo selvittelee, että mitkä kukat on selviytyneet talvesta ja mitkä ei. Ja lähinnä noi mun tuijat... Pari kysymystä olis jollekin viisaamalle, Anni istuu pihakivetyksellä takanaan kasvillisuutta.
Anni ja Ilkka ovat hoitaneet pensaitaan varsin ahkerasti, mutta kaikki ei vaikuta pariskunnan mielestä olevan oikein.
– Näit tuijii me ollaan kasteltu aivan mielipuolisesti. Ja mä huomasin, että näis on tosi monessa tälleen, Anni esittelee ja kuvaa videollaan yhdenkin tuijapensaan sisusta, joka ei ole ulkokuoren tapaan vihreä vaan enemmänkin harmaa.
– Mitä! Mitä tässä on tapahtumassa? Ei kai se oli heittämässä veiviänsä. Mä en kestä. Mä olen näitä suojannut ja rakkaudella hoitanut. Yrittänyt parhaani, Anni suree.
Takapihalle oli istutettu myös lukuisia laventeleita, joista jotkut näyttivät varsin hyväkuntoisilta mutta osa oli täysin kuihtunut.
Iltashow pihalla
Huvila & Huussi -ohjelman juontaja sai rinnalleen myös aviopuolisonsa, joka jakoi sometarinoissaan niin ikään puutarhaongelmansa.
– Tääl on jännittävää elämää eletty tänäänkin. Palohaavakin on seurauksena bataattikeiton valmistuksesta ja nyt on viel tällainen tuijien hoitoon liittyvä iltashow, Ilkka jakaa myös kuulumiset ja jatkaa:
– Vaimoni Anni on jotain tuijien kasteluvinkkejä kysellyt juuri omassa somessa, niin jos teil on jotain hyviä tuijankasteluvinkkejä, siis tän aidan, niin antakaa Annin somessa, Ilkka juttelee.
Anni myös lisää, että lähinnä häntä hämmentää, ovatko tuijat heittämässä veiviään, mutta Ilkan mielestä se ei voi olla mahdollista, kn niitä on kasteltu joka ilta.
– No tiiätsä, kun ne voi. Kun siin on just se, et ne voi, Anni puolestaan pyörittelee päätään ja toteaa, ettei jokapäiväinen kastelu selvästikään aina riitä.
Lopulta Anni sai seuraajiltaan lohduttavia viestejä, että tuijien nimenomaan kuuluu näyttää erilaiselta sieltä kohdin, minne aurinko ei paista. Lisäksi hänelle kerrottiin, etteivät ne tuijat ole kuolemassa. Sen sijaan kaikki laventelit eivät ammattilaisen mukaan ole yhtä onnekaita. Osa on jo liian näivettynyt.