Ile Vainio yllättää: Haluan laulavaksi Hannu Karpoksi!

Suomessa on huhtikuussa eduskuntavaalit. Sanoittajamestari Ilkka ”Ile” Vainio, 62, paljastaa, että useat puolueet ovat kosiskelleet häntä ehdokkaaksi.
– Minulla on paljon ystäviä politiikan eri laidoilla. Mutta minulla on ihan oma puolueeni, villi pyhäpoika johtaa Ystävän puoluetta. Siinä autetaan muita ja tuetaan toisia. En ole siis lähdössä politiikkaan.
Ile Vainio Karibialla: Viihdytän vielä 90-vuotiaana
Ile tekee kevään konsertteja ja tilaustöitä. Uusia lauluja syntyy, sanoituksia samaten.
– Kirja tulee vasta, kun täytän 70. Koko ajan nimittäin tapahtuu lisää. Joskus varmaan elokuvakin. Olen miettinyt myös omaa tv-show’ta. Sellainen minun näköiseni kattaus, herkkää ja hauskaa. Olisin laulava Hannu Karpo. Kohdattaisiin tavallisia ihmisiä ja tulkittaisiin koko kansan tuntoja, huumoria ja musiikkia unohtamatta. Tv-yhtiöt, ottakaapa yhteyttä!

Ile Vainio hehkuttaa elämänsä rakkautta: Tämän takia kannattaa kuunnella naisia
Tilaa Seiska tästä!
Oletko jo tilaaja? Lue tuoreimman Seiskan digilehti lomakkeella.