Iida Vainio ja Archie Cruz hankkivat yhteisen koiranpennun

Iida Vainio ja Archie Cruz hankkivat yhteisen koiranpennun

Kohupari esittelee uuden lemmikkinsä.

Mainos
Mainos päättyy

Mediapersoonat Iida Vainio, 20, ja Archie Cruz, 32, ovat hankkineet koiranpennun.

Helsingin Kalasatamassa asuvat Iida Vainio ja Archie Cruz iloisevat yhdessä uudesta karvaisesta perheenjäsenestä. Kaksikko kertoo hankkineensa yhdessä siperianhusky-rotuisen koiranpennun. Kaksikko kutsuu koiraa Jellybean-nimellä.

– Rakastan sinua Jellybean. Tervetuloa kotiin, Iida fiilisteli vapaasti suomennettuna pentu sylissään Instagramissa.

Myös Archie jakoi somessa itsestään kuvan pennun kanssa.

Mainos
Mainos päättyy

– Uusin perheenjäsen, Archie kirjoitti suomennettuna kuvatekstissään.

Koiranpennulle on jo perustettu oma Instagram-tili. Tilin nimi on jellybeanhusky, ja tiedoissa mainitaan omistajiksi Iida Vainio ja Archie Cruz.

Suosittu rekikoira

Hankikoira.fi-sivustolla siperianhuskyja kuvaillaan maailman parhaiksi puhdasrotuisiksi rekikoiriksi.

– Siperianhusky on ystävällinen ja lempeä, mutta myös valpas ja seurallinen. Rodulla ei ole vahtikoiran omistushalua, se ei ole liian epäluuloinen vieraita kohtaan eikä tappelunhaluinen, sivustolla myös kerrotaan.

Sivustolla mainitaan, että aktiivisena ja energisenä rotuna siperianhusky tarvitsee paljon liikuntaa ja tekemistä.

Mainos
Mainos päättyy

– Kerros- tai rivitalossa asuvien kannattaa huomioida myös se, että siperianhuskyt voivat käyttää ääntään paljonkin. Eetenkin turhautunut tai ahdistunut koira voi mekkaloida häiritsevän paljon, sivusto muistuttaa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Iida Vainio ja Archie Cruz hankkivat yhteisen koiranpennun